۱۳۹۴ اردیبهشت ۶, یکشنبه

میرزا علیقلی؛ وزیر ایران در امریکا + عکس

میرزا علیقلی خان نبیل الدوله پنجمین فرستاده رسمی دربار قاجار به امریکاست که به پیشنهاد وی مورگان شوستر امریکایی برای اداره امور مالی دولت عازم ایران شد.

به گزارش فرادید، پس از آنکه در سال 1850 میلادی صدراعظم ایران، امیر کبیر به حاجی میرزا احمد خان فرستاده خود در استانبول دستور داد با جورج مارشال وزیر مختار ایالات متحده آمریکا در عثمانی درباره انعقاد قرارداد بین دو دولت وارد مذاکره شود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور برقرار شد.
به موجب قراردادی که پس از این مذاکرات میان ایران و امریکا منعقد شد، روابط بازرگانی و کنسولی بین دو کشور و حق آزادی کشتیرانی در رودخانه های دو کشور برقرار گردید. 
همچنین به موجب این قرارداد روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز و هر دو دولت قبول کردند هیات نمایندگی سیاسی در پایتخت یکدیگر داشته باشند. دولت ایران علاوه بر تاسیس سفارت در واشنگتن، حق داشت در دو شهر واشنگتن و نیویورک کنسولگری دایر کند و دولت آمریکا نیز علاوه بر ایجاد سفارت در تهران، اجازه داشت در شهرهای تبریز، بوشهر و تهران کنسولگری داشته باشد.
با این حال امریکا در ژوئن 1883 یعنی سال 1300 هجری قمری اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام ساموئل گرین بنجامین را به تهران فرستاد و دربار ایران هم در سال 1888مقارن با 1306 هجری قمری اولین فرستاده رسمی خود را به امریکا فرستاد.
میرزا علی قلی خان که در زیر چهار عکس از او را مشاهده می کنید در واقع پنجمین فرستاده رسمی ایران در امریکاست. وی پسر میرزا عبدالرحیم كلانتر، معاون كنت دومونت فورت رئیس نظمیه تهران بود. گفته می شود وی نقش اساسی در انتخاب و اعزام شوستر به ایران ایفا كرد و برای نخستین بار پای كمپانی های نفتی امریكایی را به ایران باز كرد.
همچنین میرزا علیقلی خان را یكی از فراماسون های ایرانی می دانند كه شهرتی جهانی داشته و عالیترین نشان ماسونی امریکا را نیز دریافت کرده بود. در برخی منابع نیز نام علیقلی خان نبیل الدوله به عنوان یکی از سران بهائیت در زمان ناصرالدین شاه آورده شده است.
در عکس های زیر که مربوط به دوران وزیرمختاری علیقلی خان در امریکاست وی در کنار همسر امریکایی اش فلورانس دیده می شود. در برخی منابع از همسر وی نیز به عنوان یکی از فعالان بهائیت در امریکا و عضور شورای طریقت فراماسونی در این کشور نام برده شده است. علیقلی خان از اوت 1910 مقارن با 1289 هجری شمسی برای نزدیک به 4 سال وزیر مختار ایران در امریکا بود.


میرزا علیقلی خان نبیل الدوله


میرزا علیقلی خان نبیل الدوله


میرزا علیقلی خان نبیل الدوله

هیچ نظری موجود نیست: