۱۳۹۳ بهمن ۱۸, شنبه

وقتی شاعران، بازیگر می شوند

فروغ فرخ زاد، احمدرضا احمدی، منوچهر آتشی، محمدعلی سپانلو، رسول یونان و شمس لنگرودی از شاعرانی هستند که تنها شاعر نبوده اند.

به گزارش هنرآنلاین، فروغ فرخ زاد، احمدرضا احمدی، منوچهر آتشی، محمدعلی سپانلو، رسول یونان و شمس لنگرودی که در سی و سومین جشنواره سینمای فجر فیلم «احتمال باران اسیدی» را روی پرده نمایش دارد، از شاعرانی هستند که فقط شاعر نبوده اند. در میان این اسامی بعضی از جمله احمد رضا احمدی، منوچهر آتشی و رسول یونان کمترین تجربه را داشتند و بعضی نیز همچون محمد علی سپانلو و خصوصا فروغ فرخزاد بیشتر با این مدیوم در ارتباط بودند.
فروغ فرخزاد: فروغ فرخزاد در این میان شاید بیش از همه با سینما مراوده داشته است. او نه تنها در فیلم هایی از ابراهیم گلستان از جمله «خشت و آینه» بازیگر بوده، بلکه در تئاتر و البته حوزه کارگردانی نیز تجربه های موفقی داشته است. فیلم «خانه سیاه  است» به کارگردانی فروغ فرخزاد و تهیه کنندگی ابراهیم گلستان در سال ۱۳۴۲ در پی دیدار فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان بابا داغی تبریز ساخته شد. این فیلم را می توان حاصل همکاری فروغ فرخزاد با ابراهیم گلستان در استودیو فیلم گلستان دانست که جایزه بهترین فیلم مستند همان سال را در فستیوال فیلم آلمان غربی از آن خود کرد.
احمدرضا احمدی و رسول یونان: احمدرضا احمدی، معروف ترین شاعر موج نوی ایران تجربه سینمایی هم داشته است. احمدرضا احمدی سال 1351 در فیلمی از داریوش مهرجویی بازی می کند. «پستچی» در زمان خود از موفق ترین ساخته های مهرجویی به حساب می آمد که انعکاس بین المللی نیز داشت.
رسول یونان هم در فیلم «فلامینگوی شماره 13» همبازی شمس لنگروی بوده است. یونان با بیان این که بازیگری برایش اتفاقی نبوده است درباره این تجربه می گوید: من نمایشنامه هم می نویستم و سال ها قبل تئاتر کار می کردم. با مقوله بازیگری آشنا بودم. در این فیلم هم شخصیت «سلیمان» به من نزدیک بود و کارگردان گفت بازی کنم. بعد از آن هم یکی دو پیشنهاد داشتم که به شخصیتم نزدیک نبودند و قبول نکردم، ولی اگر پیشنهادی باشد که شخصیت فیلم به من نزدیک باشد، باز هم بازی می کنم. تجربه خوبی است.
منوچهر آتشی و محمد علی سپانلو: از طرف دیگر منوچهر آتشی نیز تک تجربه ای در سینما به واسطه حضور در فیلم «آرامش در حضور دیگران» اثر ناصر تقوایی داشته است. در این فیلم محمد علی سپانلو نیز به عنوان بازیگر حضور دارد. سپانلو البته در جرگه شاعرانی قرار می گیرد که تجربه های سینمایی بیشتری داشته است.
سپانلو در سال 1380 در «رخساره» - فیلمی به کارگردانی امیر قویدل، نویسندگی محمدهادی کریمی و تهیه کنندگی غلامرضا موسوی- به ایفای نقش پرداخت و با میترا حجار همبازی بود. سپانلو همچنین در فیلم «شناسایی» (1366) به کارگردانی و نویسندگی محمدرضا اعلامی، «ستارخان» (1351) به کارگردانی علی حاتمی و بازیگری علی نصیریان، عنایت بخشی و عزت الله انتظامی به ایفای نقش پرداخته است.
شمس لنگرودی و «احتمال باران اسیدی»: شمس لنگرودی امسال با بازی در فیلم «احتمال باران اسیدی» اثر بهتاش صناعی ها در سی و سومین جشنواره سینمای فجر حضوری دوباره در سینما را تجربه کرد. البته خودش می گوید آمدنش به بازیگری ناگهانی نبوده است و در سن 22 سالگی در یک فیلم کوتاه بازی کرده است و دهه 50 نیز در کلاس های بازیگری اسکویی ها شرکت داشته است.
او پیش از تجربه سینمایی «احتمال باران اسیدی» که نخستین بار در جشنواره امسال سینمایی فجر به نمایش درآمد تجربه بازی در فیلم «فلامینگوی شماره 13» هم داشت.
تجربه دوباره بازیگری شمس لنگرودی به واسطه «احتمال باران اسیدی» و البته حرف هایش خودش درباره حضورش در سینما این ظن را قوی می کند که شمس به فعالیتش در سینما بیش از این ها ادامه دهد.
او می گوید: بعد از سی، چهل سال فعالیت در عرصه ادبیات از نظر جسمی خیلی خسته  شده بودم، اما به هیچ وجه خستگی، ناامیدی و بطالت را دوست ندارم و به همین دلیل به سینما آمدم. شمس لنگروی بعد از دیدن «احتمال باران اسیدی» گفت: با احتیاط به سینما آمدم، خوشبختانه بعد از دیدن فیلم احساس کردم بار سنگینی از دوشم برداشته شده است، این فیلم مرا وارد فضای دیگری کرد که با آن فضای خسته کننده خیلی متفاوت است. دوست دارم حالا که زنده ایم زندگی کنیم به همین دلیل تلاش کردم از فرصت و فضای جدیدی که سینما برایم فراهم کرد، استفاده کنم.
شمس پیش از این نیز تجربه ای در حوزه موسیقی داشته است و با خواندن ترانه ای نشان داد که علاقه دارد در این حوزه نیز فعال باشد.
فروش جالب توجه شعرهای شمس در قیاس با دیگر مجموعه شعرهای این روزهای بازار کتاب، حضور او در زمینه موسیقی و البته سینما که مدیومی با مخاطبانی فراگیرتر است، از شمس چهره ای رسانه ای ساخته است. شمس لنگرودی را اگر تا پیش از این شاعری مردمی -به دلیل فروش آثارش- می شناختیم، حالا نیز می توانیم شاعری بدانیم که دوست دارد بازیگر شود؛ بازیگری مردمی. او به دلیل سابقه ادبی اش می تواند بازیگری قلمداد شود که به فروش فیلمش کمک کند. به یقین کارگردانی هم که او را برای بازی نقشی خاص انتخاب می کند به این دورنما نیز نظر دارد. شاید شمس اگر این حضور را تداوم ببخشد، و در این حضور کمی تا قسمتی بدرخشد، سوپراستاری شود نوظهور!

۱ نظر:

فرید گفت...

فروغ فرخزاد در کدوم سکانس از "خشت و آئینه" بازی کرده؟!! در تیتراژ هم اسمی ازش برده نشده.