۱۳۹۳ بهمن ۱۷, جمعه

محمدرضا شجریان دو آلبوم آماده ی انتشار دارد

در حالی که از انتشار آلبوم «مرغ خوشخوان» آخرین اثر منتشر شده «محمدرضا شجریان» در ایران پنج سال می گذرد، وی دو اثر در دستگاه اصفهان و سه گاه با آهنگسازی «مجید درخشانی» آماده ی انتشار دارد.

طبق آنچه درخشانی می گوید؛ موسیقی این اجراها ضبط شده؛ اما هنوز بخش آواز آن به طور کامل انجام نشده است. تعدادی از قطعات این آثار، پیش از این در اجراهای خارج از کشور گروه شهناز و محمدرضا شجریان به اجرا درآمده اند. در این میان البته اواخر اسفند ماه سال 91، آلبوم تصویری «رندان مست» و «مرغ خوشخوان» که آن نیز بر اساس کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز بود با کارگردانی «محمدرضا هنرمند» منتشر شد؛ بخش نخست این اثر تصویری «رندان مست» در دستگاه همایون است و شامل قطعات دیدار، زنگ ش تر، ساز و آواز،  تصنیف چشم یاری، ادامه ساز و آواز، تصنیف باد صبا، آواز شوشتری، چهارمضراب بیداد، ساز و آواز، تصنیف رندان مست و بخش دوم این اثر «مرغ خوشخوان» ساخته محمدرضا شجریان و تنظیم مجید درخشانی در دستگاه شور است.
از آخرین فعالیت های موسیقایی محمدرضا شجریان، می توان به تور کنسرت جهانی اش همراه با گروه شهناز و با حضور سعید فرج پوری با عنوان سرگشتگان عشق اشاره کرد؛ اما خسروی آواز ایران همچنان در شرایطی که امکان برگزاری کنسرت در ایران ندارد، به دنبال حفظ ارتباط خویش با مخاطبان و همراهان ایرانی اش است و بر همین اساس ویدیوی تصویری کنسرت  دبی خود که در سال 2011 میلادی، 1389 شمسی اجرا شده بود را در سایت خود با آدرس www.mohammadrezashajarian.com/downloads/dvd-dubai/ قرار داده است. پیش از این آلبوم «زنگ های تعالی» که حاصل همکاری ایشان با  تهمورس و سهراب پورناظری است، نیز به صورت رسمی منتشر نشده و تنها بخش هایی از آن در اینترنت پخش شد. همچنین اکانت رسمی اینستاگرام محمدرضا شجریان با نام کاربری http://i.instagram.com/officialshajarian افتتاح شده است و می توان تصاویری از ایشان به همراه اجراهایشان را از این طریق مشاهده کرد. 
در حالی که حسن روحانی رییس جمهور ایران در مناظرات انتخاباتی خویش به عدم امکان فعالیت خسروی آواز اعتراض کرد و «حسین نوش آبادی» معاون حقوقي و پارلمانی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، چندی قبل بار دیگر استاد شجريان را هنرمندی مورد تاييد از طرف وزارت ارشاد معرفی کرد؛ ایشان همچنان امکان فعالیت در ایران را ندارد. البته «علی جنتی» سال گذشته ابهام موجود در این زمینه را در یکی از گفتگوهای خود برطرف کرده و به این مساله اشاره کرد که: مورد آقاي شجريان بحث از وزارت ارشاد خارج بوده است، ايشان به عنوان يكي از برجسته ترين اساتيد موسيقی كشور احترام زيادی دارند و ما تلاش مان اين است كه ايشان بتوانند از بسترهايی كه براي شان فراهم است استفاده كنند و همچنين علاقه مندان شان از ايشان استفاده كنند، اما مساله سياسی شده است و اميدواريم كه شرايط طوری بشود كه بتوانيم از وجودشان استفاده كنيم.

هیچ نظری موجود نیست: