۱۳۹۳ بهمن ۱۳, دوشنبه

افزایش فشار بر خوانندگان زن در جشنواره موسیقی فجر

اجرای یک تک خوانی زنانه در برنامه جشنواره موسیقی فجر به انتقادهای محافظه کاران و مخالفان دولت میانه روی ایران دامن زد.

به گزارش رادیو زمانه، رسانه های نزدیک به محافظه کاران و نو محافظه کاران در دو روز گذشته به نقد احتمال اجرای «پری ملکی»، خواننده و موسیقی دان، برای مخاطبان به گفته آنها «مختلط» (یعنی زنان در کنار مردان) در جشنواره موسیقی فجر پرداخته اند.


پری ملکی

وزارت ارشاد: هم خوانی زن و مرد منعی ندارد
این اخبار درحالی منتشر می شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با انتشار متنی اعلام کرد که از بدو تأسیس دفتر موسیقی وزارت ارشاد هیچ گونه منع قانونی برای صدور مجوز آثاری که هم خوانی زن و مرد دارند، وجود ندارد.
دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت ارشاد در این متن تأکید کرده که تاکنون هیچ گونه مجوز تک خوانی ای برای زنان در کنسرت های مختلط صادر نکرده است.
بر اساس برنامه ارائه شده از سوی این رسانه ها، پری ملکی جمعه ۲۴ بهمن سال جاری در سالن «ایوان شمس» به اجرای موسیقی خواهد پرداخت.

انصار حزب الله: واکنش ضروری نشان می دهیم
در تازه ترین رویداد، «اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور»، یک سازمان دانشجویی نزدیک به نومحافظه کاران و به طور خاص جبهه پایداری، در بیانیه ای از اعطای مجوز به «تک خوانی بانوان» انتقاد کرد.
پایگاه خبری اینترنتی «شهدای ایران» که خود را «تریبون رسمی هیأت خانواده شهدا و ایثارگران» معرفی می کند، در خبری به اجرای پری ملکی پرداخت.
وب سایت خبری «جهان نیوز»، نزدیک به جبهه پایداری، در کنار دیگر وب سایت های محافظه کاران همچون «فرهنگ نیوز» در بازنشر این خبر مدعی شد که «پری ملکی اولین خواننده زنی بود که بعد از اجرای زنده در شبکه BBC در تالار وحدت روی سن رفت و در حضور وزیر ارشاد به تک خوانی پرداخت و پروژه توجه دولت تدبیر و امید به تک خوانی زنان را از همان جا کلید زد.»
همچنین «شهدای ایران» در گزارشی دیگر به «تک خوانی یک زن در حضور مشاور رئیس جمهوری» پرداخت و مدعی شد که در همایش «مصالح ساختمانی» در پنجم بهمن ماه، اکبر ترکان به تک خوانی یک خواننده زن گوش سپرده است. در حالی که این گزارش اکبر ترکان را «برادر دو شهید» معرفی می کند، نامی از خواننده زن نمی برد و در انتها می نویسد که «ترکان با پایمال کردن خون شهدا، راه وزارت ارشاد را ادامه می دهد.»
این وب سایت خبری در گزارشی با عنوان «در راستای پایمال کردن خون شهدا»، به خبر اعطای مجوز به آخرین آلبوم «نوشین طافی» پرداخته است: «وی پیش از این چندین خوانندگی غیر مجاز و تک خوانی در کار نامه خود داشته است.»
وب سایت رجانیوز نیز با بازنشر خبر به واکنش معاون وزیر ارشاد می پردازد که نسبت به اعطای مجوز به این آلبوم اظهار بی اطلاعی می کند. نشریه «یارالثاراث» هم که نشریه رسمی ارگان حزب الله است، بار دیگر به تهدید دولت می پردازد و هشدار می دهد که اگر مسئله خوانندگی زنان مرتفع نشود، این گروه خودسرانه دست به واکنش «ضروری» خواهد زد.

اعتراض ها به قم کشید
مخالفت ها در این رابطه به قم نیز کشیده شده است. آیت الله ممدوحی، عضو مجلس خبرگان، در گفت و گو با خبرگزاری «تسنیم»، اعطای مجوز به خوانندگان زن را «خلاف نص صریح قرآن» اعلام می کند که صدای زن را برای «افراد دارای قلب ضعیف» مجاز نمی شمارد.
بر اساس گزارش «پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه» (شفقنا)، آیت الله علوی گرگانی از مدرسان حوزه علمیه قم در دیدار اعضای کنگره شهدای دانشجویی استان قم به انتقاد از خوانندگی زنان و اعطای مجوز به آنها از سوی وزارت ارشاد می پردازد.
برخی مراجع تقلید در ایران گوش دادن به صدای زن را اگر غنایی باشد، حرام خوانده اند. برخی دیگر از مراجع تقلید، ارزیابی کیفیت صدای زن و  تشخیص حکم فقهی مربوط به آن را (از جمله اینکه موجب لذت می شود یا نه) به عهده خود شنونده مرد گذاشته اند.

هیچ نظری موجود نیست: