۱۳۹۳ بهمن ۴, شنبه

یاد احمد رسول زاده در خانه هنرمندان ایران زنده شد

مراسم یادبود احمد رسول زاده در خانه هنرمندان ایران با حضور هنرمندان و اهالی سینما برگزار شد.

به گزارش هنرآنلاین، در این مراسم که پنجشنبه ۲ بهمن با همکاری جامعه فرهنگی یاوری در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد، جمعی از پیشکسوتان عرصه دوبله و هنر در گرامی داشت زنده یاد احمد رسول زاده به ایراد سخنرانی پرداختند.
سخنران ابتدایی این مراسم امیر فلسفی، خطاط و خوشنویس بود که با اشاره به خدمات رسول زاده گفت: نمی توان حق مطلب را در مورد خدمات احمد رسول زاده ادا کرد. او نیز هم چون دیگر هنرمندانی که اعتبار خود را وقف جامعه یاوری فرهنگی کرده اند، سراسر زندگی هستند. اگرچه فقدان چنین افرادی برای ما دشوار است، اما به نظر من این اساتید سه زندگی دارند؛ نخست حیات آن ها مانند تمام انسان های دیگر. دوم آثار آن ها که تا ابد جاودانه باقی می ماند و در نهایت آن زندگی که در دنیایی تازه آغاز می کنند.


مراسم یادبود احمد رسول زاده

در ادامه منوچهر اسماعیلی، پیشکسوت عرصه دوبله به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: به دلیل بیماری قادر به ادای دین به استاد خودم نیستم. من در دوران تحصیل با مرحوم رسول زاده آشنا شدم و درس های فراوانی از او آموختم. در تمام مراحل کاری نیز سایه او را بالای سر خود داشتم و پیشرفت خود را مدیون او می دانم.
پس از اسماعیلی، محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران ویژگی های رسول زاده را مورد اشاره قرار داد و گفت: متاسفانه در دوران حیات کمتر از یکدیگر یاد کرده و به هم محبت می ورزیم. سینمای ایران مرهون افرادی هم چون احمد رسول زاده است و فیلم «محمد رسول الله» با صدای او ماندگار شده است. همه کسانی که در این حوزه اثری درخشان ارائه داده اند، همواره با صدای خود در میان ما حضور خواهند داشت. حضور مرحوم رسول زاده که سال ها پیش در شورای عالی داوری فعالیت می کرد،شان و منزلتی به این شورا می بخشید که قادر به مجاب کردن دیگران بود و من نیز تحت تاثیر او قرار داشتم. وی انسانی دقیق و نکته سنج بود و همواره خود را در لذت های دیگران شریک می دانست و از شادی دیگران خوشحال می شد. این نشان از حس انسانی و مهر و محبت فراوان او دارد.
نصرالله مدقالچی، دیگر دوبلور پیشکسوتی که در این برنامه حضور داشت نیز لحظاتی به روی صحنه آمد و گفت: من در مورد رسول زاده هیچ سخن نخواهم گفت. هر آنچه رسول زاده گفت سخن ما نیز است و سایه او بر سر همه ماست. وی سپس نامه ای منسوب به چارلی چاپلین را برای حاضران در سالن قرائت کرد و آن را به احمد رسول زاده تقدیم کرد که به گفته وی غرور را بد ترین آفت انسان می دانست. از دیگر بخش های این برنامه می توان به پخش کلیپ هایی اشاره کرد که در خصوص زندگی مرحوم رسول زاده ساخته شده بودند.

هیچ نظری موجود نیست: