۱۳۹۳ آذر ۲۲, شنبه

داریوش مهرجویی هم به جمع شوالیه ها پیوست

داریوش مهرجویی تازه ترین چهره  فرهنگی ایران است که نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه به او اهدا شد.

او این نشان را شامگاه یکشنبه ۱۸ آبان در تهران دریافت کرد. نشان شوالیه چندی پیش نیز به کامبیز درم بخش اهدا شده بود.
به گزارش ایسنا، داریوش مهرجویی، فیلمساز صاحب نام ایرانی نشان شوالیه ادب و هنر فرانسه را در تهران دریافت کرد.
مراسم اهدای این نشان شامگاه یکشنبه (۹ نوامبر / ۱۸ آبان) در خانه سفیر فرانسه و در حضور شماری از چهره های سینمایی و فرهنگی ایران از جمله، اصغر فرهادی، لیلا حاتمی، پری صابری و داریوش شایگان برگزار شد.


داریوش مهرجویی

دولت فرانسه برای تقدیر از هنرمندان، فعالان سیاسی و چهره هایی که به موفقیت هایی ستودنی دست می یابند و تأثیرگذار بوده اند، نشان های مختلفی در نظر گرفته و هر ساله به شهروندانی از کشورهای مختلف ادا می کند.
لژیون دونور، نشان ملی لیاقت و نشان شوالیه هنر و ادب از جمله نشان های افتخار هستند که دولت فرانسه اعطا می کند.
عباس کیارستمی، شهرام ناظری، محمد رضا شجریان و کامبیز درم بخش از جمله چهره ای فرهنگی و هنری ایران هستند که پیش تر به دریافت نشان شوالیه نائل آمده بودند.
داریوش مهرجویی که آثاری به یادماندنی چون گاو، پستچی، هامون، دایره مینا، سارا، اجاره نشین ها و مهمان مامان خلق کرده، در طول چندین دهه فعالیت هنری جوایز سینمایی متعددی نیز به دست آورده است، از جمله جایزه صدف طلایی جشنواره سن سباستیان برای سارا به عنوان بهترین فیلم.
در اوایل آبان ماه امسال نیز کامبیز درم بخش، طراح و کاریکاتوریست صاحبنام ایرانی نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرد. او نخستین هنرمند ایرانی در عرصه ی هنرهای تجسمی است که موفق به دریافت این جایزه شده است.

هیچ نظری موجود نیست: