۱۳۹۳ دی ۶, شنبه

بزرگترین «عود» جهان در ایران ساخته شد

نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی از ساخت بزرگترین ساز عود جهان با هدف جایگزینی این ساز با ساز کنترباس در ارکسترهای ایرانی خبر داد.

مجید ناظم پور در گفتگو با مهر گفت: کار ساخت این ساز نزدیک به سه سال و نیم طول کشید که دراین مدت نیز من تغییرات زیادی را روی اجزای ساز اعمال کردم. این ساز به نوعی بزرگترین ساز عود جهان است که می توانم ادعا کنم که جایگزین مناسبی برای ساز کنترباس در ارکستر ایرانی خواهد بود.
وی ادامه داد: تصمیم دارم در جشنواره بین المللی موسیقی فجر امسال به همراه گروه عود زریاب از این ساز رونمایی کرده و همراه با انواع سازهای دیگر عودی که تاکنون ساخته ام کنسرتی را اجرا کنم. من در حال حاضر می توانم ادعا کنم که با ساخت این ساز خانواده ساز عود تکمیل شده و درست مثل خانواده ساز ویولن که می تواند در ارکستر سمفونیک کاربرد داشته باشد در گروه نوازی عود همراه با ارکستر ایرانی مورد استفاده قرار گیرد.
این نوازنده عود تصریح کرد: استفاده کاربردی از سازی که با این حجم ساخته ام مهم ترین هدفم از ساخت آن بوده است چرا که تمایل داشتم مساله صدای بم در ارکستر ایرانی رنگ و بوی ایرانی هم داشته باشد و اتفاقا همین انگیزه بود که موجب شد سازی را بسازم که بتواند چنین کاربردی را در ارکستر ایرانی داشته باشد.
ناظم پور با اشاره به فعالیت‌های دیگر خود در عرصه موسیقی توضیح داد: هم اکنون مشغول تمرین با سامان احتشامی نوازنده پیانو هستم که بتوانیم قطعاتی را مبتنی بر گفتگوی دو ساز عود و پیانو داشته باشیم. اینکه ساز عود واقعا توانمندی های زیادی برای ارائه و معرفی به مخاطبان به مثابه یک ساز بین المللی دارد.
مجید ناظم‌پور از جمله نوازندگان ساز عود کشورمان است که بیش از 27 سال است در این عرصه فعالیت می کند. انتشار آلبوم تکنوازی عود «راز ساحل»، تالیف و پژوهش چند کتاب موسیقایی، برگزاری چندین کنسرت پژوهشی و سخنرانی درباره ساز عود، برگزاری چندین کنسرت در خارج از کشور و تدریس در دانشگاه از جمله فعالیت‌های این نوازنده در عرصه موسیقی است.


مجید ناظم پور 

هیچ نظری موجود نیست: