۱۳۹۳ آبان ۱۹, دوشنبه

اظهارات مهرجویی پس از دریافت نشان شوالیه فرانسوی ها

داریوش مهرجویی با اشاره به تأثیر اکران اخیر فیلم «گاو» در فرانسه برای معرفی بیشتر و بهتر سینمای ایران از دریافت نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه سخن گفت.

این کارگردان سینمای ایران در گفت و گویی بیان کرد: 18 آبان ماه نشان فرهنگ و هنر فرانسه کشور توسط سفیر این کشور در ایران به من اهدا شد که من هم با یک سلام نظامی از این اقدام تشکر کردم.
مهرجویی درباره این مراسم که در منزل سفیر فرانسه در تهران برگزار شد، گفت: جلسه جالبی بود مخصوصا اینکه بسیاری از دوستان و همکاران من که در فیلم هایم حضور داشتند به این مجلس دعوت شده بودند.
او افزود: نکته جالب تر این مراسم سخنرانی سفیر فرانسه بود که در صحبت های مفصل او متوجه شدم تحقیقات بسیاری درباره فیلم ها و کتاب های من انجام داده و به خوبی می دانست که سنتور می نوازم یا مثلا چرا فلسفه خوانده ام.
وی با بیان اینکه داریوش شایگان هم در این مراسم سخنرانی کرد، گفت: نامه ای از طرف وزیر فرهنگ فرانسه برای اهدای این نشان هم به من داده شد که من در سخنان خود از این اتفاق تشکر کردم.
مهرجویی با اشاره به اکران فیلم «گاو» که مدتی قبل در فرانسه انجام شد، گفت: آنچه مسلم است این است که اکران فیلم «گاو» توجهات زیادی را به سینمای ایران دوباره جلب کرد و خیلی ها در مجلات تخصصی و معروف سینمای فرانسه این فیلم را یک شاهکار دانستند که البته سال ها قبل هوشنگ کاووسی تنها کسی بود که در ایران این فیلم را در یک قدمی شاهکار دانسته بود.
کارگردان فیلم «سنتوری» و «هامون» همچنین اظهار کرد:  تأثیر اکران این فیلم در فرانسه به گونه ای بود که تعدادی از منتقدان جوان فرانسوی نسبت به سینمای ایران علاقه مند شدند و حتی چند نفر از آن ها که در مجله «کایه دو سینما» می نویسند چندی قبل به منزل من در کرج آمدند و در حالی که تمام فیلم های مرا تماشا کرده بودند با اشتیاق غریبی که این روزها کمتر شاهدش هستیم به نقد و بررسی فیلم ها و سینما پرداختیم.
مهرجویی همچنین درباره آخرین خبرها از ساخت فیلم جدید خود گفت: فیلمنامه «سنتوری 2» را برای دریافت مجوز آماده کرده ام و ارائه شده است.

هیچ نظری موجود نیست: