۱۳۹۳ مهر ۶, یکشنبه

صدای شاملو «غریبانه» در پاییز می پیچد

آلبوم «غریبانه» نخستین آلبوم از مجموعه شب شعرهای احمد شاملو، به زودی به بازار موسیقی می رسد.

بابک چمن آرا با اعلام این مطلب به ایسنا، گفت: موسسه ی فرهنگی - هنری «آوا خورشید» در آذر ماه امسال اقدام به انتشار آلبومی از شب شعر احمد شاملو خواهد کرد.
او ادامه داد: محتوای این آلبوم مربوط به شب شعری است که در آبان ماه 1351 در تهران برگزار شد و به اهتمام «خانه بامداد» در اختیار موسسه ی فرهنگی - هنری «آوا خورشید» قرار گرفته است.
مدیر مرکز موسیقی «بتهوون» اظهار کرد: در ماه های گذشته و پس از اخذ مجوزهای لازم از دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این اثر به مراحل فنی چاپ و تولید رسید و با این که ماه آینده آماده ی ارائه خواهد بود، اما تاریخ رونمایی و توزیع آن به آذرماه که ماه تولد شاعر است، موکول می شود.
چمن آرا در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که چه موسیقی ای برای این مجموعه انتخاب شده است، توضیح داد: برای این اثر هیچ موسیقی ای انتخاب نشده، زیرا تمام تلاش ما این بوده که به اصل اثر و فضای شب شعر وفادار باشیم.
او همچنین افزود: مخاطبان در این آلبوم، صدای تشویق ها و صحبت های مردم و حتی صدای صحبت کردن شاعر با حاضران را هم می شنوند. همچنین یکی از یادداشت های شاملو در بروشور این اثر آمده است.
احمد شاملو 21 آذر ماه 1304 در تهران به دنیا آمد. کتاب های «آهن ها و احساس»، «قطعنامه»، «آهنگ های فراموش شده»، «هوای تازه»، «باغ آینه»، «لحظه ها و همیشه»، «آیدا در آینه»، «آیدا، درخت، خنجر و خاطره»، «ققنوس در باران»، «مرثیه های خاک»، «شکفتن در مه»، «ابراهیم در آتش»، «دشنه در دیس»، «ترانه های کوچک غربت»، «مدایح بی صله» و «در آستانه» از جمله  آثار این شاعرند که بنیان گذار شعر سپید در ادبیات فارسی دانسته می شود.
او دوم مردادماه 1379 درگذشت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

هیچ نظری موجود نیست: