۱۳۹۳ شهریور ۸, شنبه

وقتی جریمه های رانندگی 100 تومان بود!

43 سال پیش پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران، قانون جدید اخذ جرائم رانندگی را به مرحله اجرا درآورد.

بر اساس این قانون، ماموران راهنمایی و رانندگی عابران و رانندگان متخلف را در خیابان ها جریمه می کردند، جریمه هایی به مبلغ 100 تومان!
به گزارش ایسنا، در تاریخ هشتم شهریور ماه سال 1350، قانون جدید راهنمایی و رانندگی در تهران اجرایی شد، قانونی که در اجرای آن شکل برگه های جریمه تغییر محسوسی کرد و عابران و رانندگان متخلف نیز تا سقف 1000 ریال جریمه می شدند، روزنامه اطلاعات در گزارشی با تیتر «جریمه های 100 تومانی از امروز شروع شد» در هشتم شهریور سال 50 نوشت: پلیس از بامداد امروز قانونی جدید اخذ جرائم رانندگی را به مورد اجرا گذاشت. به موجب این قانون عده زیادی از عابران و رانندگان متخلف در خیابان های تهران جریمه شدند.

وقتی جریمه های رانندگی 100 تومان بود!

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: در سر چهارراه ها و هرجا که اتومبیل ها پشت چراغ قرمز توقف می کردند، بین رانندگان وسایل نقیله عمومی صحبت از افزایش جرائم در قانون جدید بود و در یکی از چهارراه ها راننده یکی از تاکسی ها به دیگری گفت مراقب 100 تومانی های جیبت باش و دیگر درپاسخ گفت من کمتر از تو خلاف می کنم و سابقا هم به ندرت جریمه می دادم اما تو اگر جرات داری مانند گذشته، خیابان ها را دور بزن و تخلف کن.
در ادامه این گزارش آمده است: امروز ترس از جریمه شدن در نقاط مختلف تهران عده زیادی از مسافران تاکسی را بلاتکلیف نگه داشته بود چون آنها در محل هایی ایستاده بودند که تاکسی های برای سوار کردنشان مجبور به توقف دوبله بودند و رانندگان تاکسی هم از ترس ماموران و جرائم جدید آنها را سوارنمی کردند. عابران نیز سعی می کردند از نقاط خط کشی شده عبور کنند ولی بعضی از آنها به ناچار مجبور به تخلف می شدند و با احتیاط کامل از عرض خیابان می گذشتند! این عده پس از آنکه مطمئن می شدند افسر پلیس یا پلیس راهنمایی و رانندگی در آن نزدیکی ها نیست از عرض خیابان عبور می کردند.
با گذشت بیش از چهار دهه و 1000 برابر شدن رقم جرائم راهنمایی و رانندگان تخلفات رانندگی و عابران همچنان یکی از دغدغه های اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی محسوب می شود.

هیچ نظری موجود نیست: