۱۳۹۳ خرداد ۳۰, جمعه

ناصر تقوایی مطرح کرد: ممنوع الکارم نکرده اند اما...

ناصر تقوایی با بیان اینکه در این سال ها اصلا کم کار نبوده است،  گفت که حاضر نیست آثارش را در این شرایط به دست ناشر بسپارد.

به گزارش ایسنا، ناصر تقوایی در مراسم تجلیل اش با اشاره به اینکه می گویند کم کار است و کار نمی کند،  گفت: این سخنان خیلی به واقعیت نزدیک نیست. هیچ کس در این مملکت مرا ممنوع الکار نکرده است اما در جو فرهنگی کشور ما نمی توانی کار خودت را بکنی.
وی که شامگاه 29 خرداد ماه در خانه هنرمندان ایران سخن می گفت، ادامه داد: من هیچ وقت به کار فرهنگی به عنوان شغل نگاه نکردم. مسعود (کیمیایی حاضر در برنامه) خیلی منصفانه گفت. او با اینکه پرکار بوده آیا فیلم هایی که ساخته به اندازه ی خودش و کارنامه اش بوده است؟ جامعه تصور دیگری از ما دارد که خودمان آن را به او داده ایم. ما دستی دستی خودمان را به جامعه بدهکار کرده ایم و وقتی نتوانیم به این بدهکاری پاسخ مناسبی بدهیم، عدم توفیق شروع می شود.
این کارگردان افزود: وقتی موفق نمی شوی که به نوعی کار خودت را انجام بدهی، ناگهان سررشته از دستت خارج می شود شاید نقاش ها که تنهایی کار می کنند خیلی خوششان باشند آنها اگر اثر هنری شان هم در اینجا به نمایش در نیاید بالاخره در جایی در دنیا مخاطب خودش را دارد، اما سینما اینگونه نیست. سینما و فیلم برای همه مردم است.

مطلقا آدم کم کاری نیستم
تقوایی در ادامه سخنانش با اشاره به تدریس فیلمنامه نویسی به جوانان در سال های گذشته گفت: من مطلقا آدم کم کاری نیستم هفته ای سه، چهار روز تدریس سینما به جوانان را دارم که امیدوارم همه شان به نوعی در سینما جا باز کنند. تدریس کار سهل و ساده ای نیست.
وی ادامه داد: من با این بچه ها فیلمنامه نویسی کار می کنم و به آنها یاد می دهم که داستان، ادبیات است و فیلمنامه، فیلمنامه. به آنها یاد می دهم که داستان ابتدا باید به فیلمنامه تبدیل شده و سپس جلوی دوربین برود و در واقع این حلقه مفقوده را با آنها کار می کنم. واقعیت این است که هنوز هستند کسانی که به دلیل علاقه مندی به سینما خودشان داستان را می نویسند، آن را به فیلمنامه تبدیل می کنند و بعد هم می سازندش. مانند من، کیمیایی، مهرجویی یا علی حاتمی. اما واقعیت این است که هر کدام از این کارها یک فعالیت تخصصی مجزا در دنیا است.
کارگردان «ناخداخورشید» با تاکید بر اینکه پرکارتر از گذشته است ، گفت: من تاکنون 15 مستند  ،4 فیلم کوتاه ، 7 فیلم بلند  و یک سریال 16 ساعته دارم. مگر عمر آدم چقدر است؟ البته اگر شاید تنها به تعداد فیلم های سینمایی ام نگاه کنید به نظر برسد که کم کار هستم اما معتقدم الان پیشرفته ترین کار مستندسازی است.
وی سپس با ابراز تاسف از اینکه نتوانست طرح ساخت مستندی درباره ایران را با پیگیری 10 ساله اش در فارابی تصویب کند،  گفت: حدود 10 سال با بچه های فاربی سروکله می زدم که از هر استان ایران مستندی تهیه شود.آن موقع ایران فقط 20 استان داشت و اگر می توانستیم 20 مستند خوب الان تهیه کنیم، آن مجموعه برای کسانی که ایران را نمی شناسند چقدر مفید بود و می توانست تیراژ خوبی هم داشته باشد اما 10 سال موفق به تصویب آن نشدم. حتی ناشرانی را هم برای آن پیدا کرده بودم اما طرح تصویب نشد.


مسعود کیمیایی و ناصر تقوایی

انتقاد تند و تیز ناصر تقوایی به سانسور واژه در سال های اخیر
تقوایی در ادامه سخنانش با بیان اینکه امروز در ادبیات بیش از سینما مشکل داریم، اظهار کرد: تاکنون سانسور،  سانسور مضمونی بوده است اما امروز دیگر صحبت از مضمون نیست و کاری با آن ندارند. بلکه با واژگان کار دارند و می گویند فلان واژه را استفاده نکنید. حتی شنیده ام با دیوان اشعار بزرگان ما به خاطر استفاده از کلامتی مانند «می» مشکل دارند. همین باعث شده است که در سال های اخیر تقریبا هیچ چیز با ارزشی از زیر دست سانسورچی های ما عبور نکند.
وی ادامه داد: به نظرم شاید این کار شکل ناشیانه ای داشته باشد اما آن را به شدت فکر شده و اندیشمندانه می دانم. اگر این روند بخواهد ادامه دار باشد، ادبیات به سرنوشتی بدتر از سینما دچار می شود. آن هم سینمایی که به نوعی دارد به دوران فیلم فارسی  منتهی در پوشش اخلاقی باز می گردد.
من نوشته های زیادی دارم اما کجا باید چاپش کنم؟ کجای دنیا واژه ها مجرم شده اند. وزارت ارشاد چرا این موضوع را نادیده می گیرد؟ آنجا جایی است که باید به هر امر فرهنگی مجوز بدهد. وقتی نگاه می کنم می بینم افرادی که برای مدیریت آن سازمان انتخاب می شوند جنبه فرهنگی داشتند و افرادی برگزیده بودند. اما چرا به این موضوع توجه نمی کنند؟

کنایه  ناصر تقوایی به فرهنگستان زبان فارسی
ناصر تقوایی با اشاره به تقدیر واژه ها توسط فرهنگستان زبان فارسی، این کار را دور باطل دانست. او پس از صحبت کردن درباره سانسور واژه ها گفت: در دو مقطع در کشور ما یک بیماری ایجاد شد  که مدام نام ها را عوض می کردیم. همه جای دنیا وقتی روی چیزی اسمی می گذارند، بقیه دنیا آن را به همان اسم صدا می زنند.
وی ادامه داد: چطور است که تلویزیون را به عنوان یک واژه خارجی قبول کردیم اما می آییم و هلی کوپتر را می گذاریم چرخ بال؟ هلی کوپتر چرخ دارد؟ بال دارد آن هواپیما و پرنده است که بال دارد نه هلی کوپتر و آن چیزی که آقایان مدنظرشان است ملخک است. جالب است که چنین چیزی را فرهنگستان زبان فارسی ما تصویب کرده است.
این کارگردان سینما خاطر نشان کرد: مدام سر خودمان را به چیزهایی گرم می کنیم که دور باطل است اما در مقابل با سانسور واژه ها در جهت نابودی زبان فارسی گام بر می داریم. سانسور همیشه اخلاق را دستاویز قرار می دهد و به این بهانه هر دخل و تصرفی در آب و رنگ زبان خودمان انجام می دهیم.

تا وقتی سانسور این طور باشد، نمی توانم کار کنم
ناصر تقوایی در پایان سخنانش ضمن تشکر از برگزاری این مراسم اظهار کرد: از همه دوستانم مانند مسعود کیمیایی و دیگران خواهش می کنم یا حتی اگر می توانند در ماه یک ساعت تجربیاتشان را به بچه های علاقه مند منتقل کنند. به نظرم این کار بسیار مهم است.
این کارگردان پیشکسوت سینما سپس در پایان سخنانش اظهار کرد: تا وقتی که سانسور این طور عمل می کند، من نمی توانم کار کنم. همسرم می داند که چقدر کار نوشته شده دارم. اما نمی توانم آنها را چاپ کنم. اگر قرار است کاری کهنه بشود، بگذارید بشود.

هیچ نظری موجود نیست: