۱۳۹۲ اسفند ۲, جمعه

یادی از غلامحسین مظلومی فوتبالیست سال های دور

صفحه فیس بوک «Sport in Iran/Nostalgia» نوشت: غلامحسین مظلومی زاده ۱۳۲۸ در آبادان بازیکن پیشین و مربی فوتبال ایرانی است.

مظلومی در دوران بازیگری، عضو باشگاه استقلال تهران و تیم ملی ایران بود. او در گذشته مدیر تیم فوتبال تاج تهران بود. وی به همراه تیم ملی جوانان در بازی های ۱۹۶۹ تایلند لقب آقای گلی را با به ثمر رساندن ۶ گل به خود اختصاص داد و همچنین دو سال بعد بار دیگر در بازی های جوانان آسیا این بار در فیلیپین با زدن ۵ گل عنوان آقای گلی را به دست آورد. در بازی های آسیایی تهران بازدن ۵ گل لقب بهترین مهاجم آسیا در سال ۱۹۷۴ را به دست آورد. وی در المپیک مونترال کانادا به همراه تیم ملی فوتبال ایران حضور داشت و تنها گل ایران در مقابل تیم ملی فوتبال کوبا را به ثمر رساند.
او در تیم ملی با زدن ۳۷ گل در ۴۸ بازی برای سال های متمادی عنوان بهترین گلزن رده ملی را در اختیار داشت. وی در سال ۱۳۴۷ و زمانی که در حال گذراندن دوران تحصیلی بود به تیم تاج پیوست و مجموعاً ۹ سال برای تاج بازی کرد و در سال ۱۹۷۱ در حالیکه تاج اولین قهرمانی در جام باشگاه های آسیا را کسب کرد او با زدن ۵ گل بهترین گلزن مسابقات شد.
مظلومی در این مدت در تیم تاج و شهباز با به ثمر رساندن ۶۵ گل در جام تخت جمشید و جام باشگاه های ایران و سه دوره کسب عنوان گلزن برتر لیگ تخت جمشید (دوره اول ۱۵ گل دوره دوم ۱۰ گل و دوره چهارم ۱۹ گل) دارای یک رکورد است. همچنین در سه دوره شرکت تاج در جام میلز با زدن ۲۶ گل آقای گل مسابقات میلز بود.
در سال ۱۳۵۶ پس از جدایی از شهباز به الوصل امارت پیوست و با درخشش او الوصل قهرمان جام حذفی امارت شد و مظلومی با زدن ۹ گل بهترین گلزن مسابقات شد. در سن ۲۹ سالگی در بازی با ذوب آهن مینیسک پای او دچار آسیب شدید شد و با اینکه آن زمان جراحی مینیسک به سادگی مقدور نبود اما او بازگشت موفقیت آمیزی به فوتبال داشت و دوباره برای تیم ملی انتخاب شد. اما پس از چند ماه در بازی با تیم نفت آبادان دچار اسیب دیدگی مجدد شد و در سن ۳۰ سالگی در حالیکه در اوج دوران بازیگری بود مجبور به جدایی از فوتبال شد.

هیچ نظری موجود نیست: