۱۳۹۲ مرداد ۴, جمعه

به مناسبت سالروز تولد احمد ابراهیمی: آخرین بازمانده از نسل آوازخوانان قدیم

سه شنبه 1 مرداد 1392 سالروز تولد احمد ابراهیمی بود، این خواننده آخرین بازمانده از نسل ردیف دانان و آوازخوانان قدیم بود.

به گزارش هنرآنلاین، احمد ابراهیمی، ردیف دان و مدرس آواز و خواننده پیش کسوت در سال 1305 در اورامانات کردستان متولد شد. اکثر اعضای خانواده او دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود.
ابراهیمی بیش از دوازده سال نداشت که به تهران نقل مکان کرد.در سال 1327 با توجه به صدای خوشی که داشت با استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر همگی این بزرگان موسیقی ایران بهره مند گردید.
پس از پنج سال که تحت تعلیم آنان قرار می گیرد اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مردم روبرو شد. ابراهیمی پس از یک سال اجرای برنامه های مختلف موسیقی در رادیو، به سال 1333 به ارکستر مرتضی خان محجوبی، استاد پیانو که با همکاری محمد میرنقیبی اداره می شد، راه می یابد و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز می شود. همکاری او تا سال 1335 با این ارکستر ادامه داشت. از سال 1342 تا اواخر سال 1354 به سمت رئیس دفتر اداره کل فعالیت های هنری و از سال 1354 تا اواخر سال 1358 به سمت مدیر امور اداری سازمان ملی فولکلور ایران منصوب و مشغول کار می شود و ضمناً به برنامه های هنری خودش ادامه می دهد.
احمد ابراهیمی در فروردین ماه 1359 پس از پشت سرگذاشتن بیست و چهار سال مستمر کار هنری و مدیریت هنری با تقاضای خودش باز نشسته می شود. بعد از انقلاب عمده وقت ابراهیمی به آموزش ردیف های آوازی به شاگردان و علاقه مندان موسیقی  آوازی صرف شد. ابراهیمی از معدود ردیف دانان به جای مانده از نسل قدیم بود که دستی هم به قلم داشت و چند سال قبل، وقتی دوست و ردیف دان نامی،استاد حسین عمومی، دار فانی را وداع گفت نوشته ای برای او و به یادش در همشهری  نوشت.

در سال های بعد از دهه هشتاد نهادهای عمومی و مدنی از این آوازخوان پیش کسوت تقدیر به عمل آوردند که از جمله آنها تجلیل از استاد ابراهیمی و استادفریدون حافظی در خانه موسیقی بود. احمد ابراهیمی، استاد پیشکسوت آواز ایرانی تیر سال 1392 در پی یک دوره بیماری در سن 87 سالگی در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

هیچ نظری موجود نیست: