۱۳۹۴ فروردین ۲۱, جمعه

مرور خاطرات با حمیده خیرآبادی؛ صدایی مادرانه

پنج سال قبل در چنین روزهایی بود که با او وداع گفتیم تا حداقل برای مدتی «لذت لمس احساس مادرانه از سینما و تلویزیون ایران گرفته شود»؛ این جمله ای است که هدیه تهرانی، از بازیگران زن سینمای ایران در فراق حمیده خیرآبادی نوشت.

به گزارش بانی فیلم، مراسم خاکسپاری اش در سکوت خبری برگزار شد و جز دخترش که حالا او هم به یکی از رکن های اصلی ایفای نقش «مادر» در سریال ها بدل شده و چند نفر دیگر، کسی حضور نداشت.
ثریا قاسمی دختر حمیده خیرآبادی بعدها و پس از انتقادهایی که درخصوص نحوه برگزاری مراسم این هنرمند پیشکسوت مطرح شد، نامه ای منتشر کرد و در بخشی از آن چنین نوشت: می خواستم صدای خاص و مادرانه ای که می گفت: اسدالله  خان بیا چایی بخور! در گوش ها باقی بماند.
این جمله ثریا قاسمی یادآور دیالوگ مشهور حمیده خیرآبادی خطاب به محمدعلی کشاورز در سریال «پدرسالار» بود.


حمیده خیرآبادی

ای وای خاک به سرم آقا اسدالله
این دیالوگ مشهور هم دیگر جمله های مرسوم حمیده خیرآبادی در سریال «پدرسالار» بود که با چهره ای نگران در حالی که دست روی دست می کوبید، خطاب به محمدعلی کشاورز آن را بیان می کرد؛ دیالوگی که نشان از این داشت که یا آذر دسته گل جدیدی به آب داده و یا آقا اسدالله نقشه جدیدی کشیده است.
محمدعلی کشاورز، پدرسالار تلویزیون ایران در زمان درگذشت حمیده خیرآبادی در پیامی از نحوه ی برخورد با هنرمندان و همچنین نحوه ی انعکاس خبر درگذشت مرحومه خیرآبادی در صدا و سیما انتقاد کرد.
کشاورز در بخشی از این پیام چنین اظهار کرده بود: بهترین ها یکی پس از دیگری می روند، به عالم مرگ حسادت می کنم زیرا هنرمندان را در نزد خود دارد دیگر اگر هنرمندان بخواهند از مادری مهربان یاد می کنند مثال چه کسی را بیاورند.
او این ضایعه را بس دردناک برای سینمای ایران دانسته و با اندوهی فراوان گفته بود: واقعاً چرا باید مسکن بانوی پدرسالار اتاقی کوچک و محقر باشد؟ چرا باید تنهایی، یار و همدم همیشگی اش شود؟ متأسفم، اما باید بگویم این فاجعه ای است بس بزرگ که گریبان گیر تمامی هنرمندان خواهد شد.
مرحومه خیرآبادی در زمان حیاتش و در سال هایی که از بازیگری دور شده بود، در اظهاراتی، از سریال «پدر سالار» به عنوان یکی از کارهای مورد علاقه شان نام برده بود.
او گفته بود: «پدر سالار» را خیلی دوست داشتم. هنوز همه این را به یاد دارند که مرد خانواده با فرزندانش دعوا و بداخلاقی می کرد اما به همسرش که می رسید مهربان می شد و شکلات به او می داد. از آن کارهایی بود که خود آقای کشاورز پیشنهاد دادند. من واقعا الان متاسفم و خواهش و تمنا دارم که نویسندگان یکنواخت برای بازیگران ننویسند، چرا مدام نشان می دهیم که دختر و پسر ازدواج کرده با هم اختلاف دارند؟ چرا بین آنها محبت نباشد؟ چرا زن و شوهر به هم احترام نمی گذارند؟ همیشه طلاق و جدایی را باید نشان و یاد دهیم؟
اما حمیده خیرآبادی بدون شک یکی از عناصر و پایه های اصلی سریال «خانه سبز» در کنار داریوش اسدزاده هم بود که این زوج در سریال به خوبی جای خود را پیدا کرده بودند.
حمیده خیرآبادی (خانم جون) و داریوش اسدزاده (آقا جون) برعکس خیلی از مادربزرگ، پدربزرگ های حاشیه ای سریال ها، حضوری بجا، فعال و البته تاثیرگذار داشتند. آنها گاهی الگوی یک رفتار مناسب برای اعضای خانواده خود بودند و گاهی از رفتار فرزندانشان درس می گرفتند.
حمیده خیرآبادی در آخرین مصاحبه اش در پاسخ به این سوال که آیا معمولا سال تحویل با او زیاد تماس می گیرند؟ گفته بود: همیشه تماس می گیرند؛ یعنی هر عید و روز مادری که بیاید دوستان یاد من هستند.
او در بخشی دیگر از این گفتگو که همراه با مهرانه مهین ترابی با همشهری جوان انجام داده بود، گفته بود: گاهی اوقات بعضی ها تلفن می کنند و دلخوش به این تماس ها هستم. برای همین می گویم جایی باشد که ما بتوانیم دور هم جمع شویم، فقط منتظر نباشند وقتی مردیم دنبال ما راه بیفتند، من مخالف این موضوع هستم و به دخترم هم گفتم اگر مُردم به کسی نگو تا تمام شود و برود.
حمیده خیرآبادی متولد 1303 در شهرستان رشت بود و تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم ادامه داد. او در سن 86 سالگی به علت کهولت سن در منزل خود درگذشت.
حمیده خیرآبادی در حدود شش دهه فعالیت سینمایی، در بیش از 150 فیلم سینمایی نقش آفرینی کرد و سه بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل از جشنواره فیلم فجر شد.
از جمله مجموعه های تلویزیونی زنده یاد خیرآبادی می توان به «پدرسالار»، «تلخ و شیرین»، «خانه سبز»، «همه فرزندان من» و «پدرخوانده» اشاره کرد.
روحش شاد و یادش گرامی باد.