۱۳۹۳ خرداد ۲۰, سه‌شنبه

واکنش مهرجویی پس از تماشای «گاو»

داریوش مهرجویی گفت: تماشای نسخه با کیفیت و بازسازی شده فیلم «گاو» در پاریس برایم هیجان انگیز بود.

به گزارش ایسنا؛ این کارگردان سینمای ایران که به تازگی از پاریس بازگشته است گفت: امیدوارم آقای ایوبی (ریاست سازمان سینمایی) فیلم های دیگری را که سهمی در تاریخ سینمای ایران داشتند، با این کیفیت بازسازی کنند.
وی خاطرنشان کرد: هزینه های این کار از توان بخش خصوصی خارج است، بنابراین باید دولت برای بازسازی چنین فیلم هایی اقداماتی بکند.
او در پاسخ به اینکه علاقه مند است کدام یک از فیلم های دیگرش بازسازی شوند، ادامه داد: دلم می خواست همه فیلم هایم بازسازی شود، خصوصا فیلم هایی که جزو آثار کلاسیک سینمای ایران است به هرحال فیلم مثل کتاب نیست که بتوان آن را با همان کیفیت چاپ کرد.
مهرجویی با اشاره به فیلم «دایره مینا» یادآور شد: ما از این فیلم یک نسخه قرمز شده داشتیم که اگر نسخه ای از آن را تلویزیون در اختیار ما نمی گذاشت، ما هیچ نسخه مناسبی از این فیلم نداشتیم.
او همچنین گفت: البته آقای ضرغامی قصد داشت نسخه ای از فیلم های مرا که در تلویزیون به نمایش درآمدند بازسازی کند اما دستگاهی که قرار بود این کار را انجام بدهد، خراب شد و به دلیل تحریم ها نتوانستند آن را تعمیر بکنند بنابراین اتفاقی نیفتاد.
مهرجویی که بعد از 45 سال نسخه مرمت شده و دیجیتال فیلم «گاو» (ساخته داریوش مهرجویی) در سینما «رفله» (پاریس) دیده است، ادامه داد: سالها بود که فیلم گاو را ندیده بودم و برایم تماشای آن بعد از این همه سال نوستالوژیک بود و خاطرات آن دوران را زنده کرد. آنجا سعی کردم خودم سازنده فیلم نباشم و به عنوان یک مخاطب فیلم «گاو» را تماشا کنم که لذت بردم.
او خبر داد که فعلا اکران عمومی «گاو» با یک سینما در پاریس آغاز شده است که آن یک سینما در 5 سانس در روز، فیلم را برای مخاطبان که غالبا فرانسوی هستند، نمایش داده است.
مهرجویی از نقدهای مثبتی که روزنامه های فرانسوی از جمله «لوموند» درباره فیلم «گاو» نوشتند و به آن چهار ستاره داده اند، سخن گفت و توضیح داد: فیلم «گاو» در پاریس تاکنون به نمایش در نیامده بود و مردم در آنجا با توجه به نمایش فیلم های آمریکایی و اروپایی تشنه دیدن فیلم های اینچنینی هستند و این فیلم پس از پاریس در شهرهای دیگر فرانسه نیز به نمایش درخواهد آمد.
این کارگردان در پایان با اشاره به نسخه بازسازی شده فیلم «گاو» از ایوبی ریاست سازمان سینمایی، لادن طاهری رییس فیلم خانه ملی ایران، امیر اسفندیاری از فارابی و آقایان شیررنگ و بیگلو از شرکت پیشگامان سینمای آریا که بازساری فیلم و محمد آلادپوش که تصحیح رنگ این کار را بر عهده داشته است، قدردانی کرد.

هیچ نظری موجود نیست: