۱۳۹۳ خرداد ۲۵, یکشنبه

بابک بیات، مردی که در راه موسیقی سینه خیز رفت

23 خرداد مصادف با تولد مردی با خلق ملودی های ماندگار است که ۸ سالی می شود، دیگر نت هایش گوشمان را نوازش نمی کند.

بابک بیات در سال ۱۳۲۵ در شهر تهران به دنیا آمد و از سن ۱۹ سالگی در اپرای تهران و زیر نظر اولین و ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد و در حدود پنج سال همکاری خود را با این اپرا ادامه داد.
او سازنده موسیقی متن فیلم های «عروسی خوبان»، «شاید وقتی دیگر» و «مسافران» و ده ها فیلم دیگر است که در سینمای ایران ماندگار شدند.
خودش می گفت: بیش از ۱۸ سال سینه خیز در این حرفه حرکت کردم، موسیقی فیلم ساختم و با عشق و علاقه کارم را ادامه دادم و اگر صورت هزینه های و دستمزد من را در این مدت نگاه کنید، از اینکه یک آهنگ ساز با این همه زحمت چنین زندگی می کند و درآمد کمی در حد یک کارمند داشته است، خنده تان می گیرد.
بیات همواره از حضور جوان ها در حرفه ساخت موسیقی فیلم راضی بود اما خود اذعان داشت: متاسفانه بسیاری از این ها از آن حس موسیقایی و تخصص در موسیقی فیلم برخوردار نیستند و فقط آن را یدک می کشند و چون کار دیگری بلد نیستند موسیقی فیلم می سازند.
او درباره وضعیت ترانه سرایی در ایران نیز می گفت: ترانه، درد مردم یک اجتماع است. مگر یک شاعر می تواند از درد مردم و خودش حرف نزند؟ خیلی راحت می گویند از درد مردم شعر نگویید. مگر می شود در میان مردم بود و از غم و غصه مردم حرف نزد؟


بابک بیات

بیات معتقد بود: تمامی کارهایم در زمینه موسیقی را دوست دارم، هم آهنگسازی برای ترانه هایی که وسیله ای برای ارتباط با اقشار مردم بود و موسیقی فیلم به این دلیل که با کارگردان های بزرگی چون بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی، واروژ کریم مسیحی و حمید سمندریان کار کردم و موسیقی مجموعه های تلویزیونی مانند ولایت عشق و افسانه سلطان و شعبان را ساختم.
این آهنگساز می گفت: «زمانی که «ولایت عشق» را ساختم بارش هایی را در زندگی ام به وجود آورد که هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند آن را عوض کند، حالا اسمش را معجزه یا هر چیز دیگر که می خواهند بگذارند.
بیات، حافظ و سعدی را منبع  الهامی برای تمام هنرمندان ایرانی می دانست و تاکید داشت: من از حافظ بسیار الهام گرفته ام. وقتی که با شاملو در سوئد زندگی می کردیم، من تنها چیزی که از ایشان می خواستم این بود که حافظ را برای من آنالیز کند. حافظ را از دید دانشمندان مختلف آنالیز می کرد و با من در خصوص آن بحث و گفت وگو می کرد. دنیای سعدی و حافظ و مولانا، آنقدر گسترده است که آدم هر چه درباره شان بداند باز هم کم است. خداشناسی و عرفان حافظ و مولانا چیزی نیست که ما حتی بتوانیم به آن نزدیک شویم.
بابک بیات همیشه از دوستانش مانند محمد اوشال، ایرج جنتی عطایی، خسرو شریف پور و مهندس فریدون حمیدی و... که مشوق او بودند یاد می کرد. از دوستیش با ایرج جنتی عطایی و خاطراتشان، از سفرش با احمد شاملو به کشور سوئد که موسیقی اش صدای شاملو را در شب های شعر در کنسرت هوست و چند جای دیگر همراهی می کرد و از خاطراتش با نصرت رحمانی می گفت: زندگی بازیست، ما خود صحنه می سازیم تا بازیگر بازیچه های دیگران باشیم، وای زین برد روان فرسای، من بازیگر بازیچه های دیگران بودم، گرچه می دانستم این افسانه را از پیش، زندگی بازیست.
و زمزمه می کرد شاملو را که: همه لرزش دست و دلم، از آن بود که عشق پناهی گردد، پروازی نه، گریزگاهی گردد، آی عشق آی عشق چهره آبیت پیدا نیست. بابک بیات آهنگساز بیش از صد فیلم سینمای ایران ساعت ۸ صبح یک شنبه پنجم آذر سال ۸۵ از دنیا رفت.

هیچ نظری موجود نیست: