۱۳۹۵ فروردین ۲۲, یکشنبه

بدرقه ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید

مراسم بدرقه‌ی پیکر ثریا حکمت (بازیگر سینما و تلویزیون) در حالی برگزار شد که علی دهکردی گفت: هنرمندان ما باید مشمول قانون بازنشستگی شوند تا فشار روانی کمتری روی دوش آنها باشد.
به گزارش ایسنا،‌ اجرای این مراسم را که 22 فروردین ماه برگزار می‌شد، کامران ملکی برعهده داشت‌ در ابتدا علی دهکردی نایب رئیس انجمن بازیگران در سخنانی با اظهار تاسف از اینکه حیاط خانه سینما به جمع شدن هنرمندان برای چنین مراسم‌هایی تبدیل شده است‌، گفت: به جای اینکه برای شادی و جشن به اینجا بیاییم، برای بدرقه ابدی دوستانمان می‌آییم.
وی با اشاره به سابقه کاری ثریا حکمت‌ اظهار کرد: قدمت کاری ایشان اهمیت زیادی دارد و سال‌های سختی که فعالیت بازیگری داشتند و سختی‌هایی که متحمل شدند تا راه برای امثال من، باز شود و باید به همه این عزیزان که در سال‌های سخت کار کردند‌، ادای احترام کنیم.
دهکردی ادامه داد: این رفتن‌های تلخ و ناگهانی شاید برای ما زنگ خطری باشد تا کمی بیشتر هوای همدیگر را داشته باشیم و از نظر صنفی امیدوار باشیم، تلاش‌هایی که در جهت بهبود معیشت هنرمندان می‌شود به نتیجه برسد.
این بازیگر که به نمایندگی از انجمن بازیگران صحبت می‌کرد،‌ گفت: هنرمندان ما باید مشمول قانون بازنشستگی شوند تا فشار روانی کمتری روی دوش آنها باشد.امیدوارم آقای ایوبی این درخواست ما را پیگیری کند تا ناامیدی که در آینده ما سایه انداخته کنار رود.
مهدی فخیم زاده که یکی از سخنرانان مراسم بود و با اشاره به دو فیلمی که با ثریا حکمت کار کرده است‌، گفت: او بسیار هنرپیشه حسی و توانایی بود و برای نقشش بسیار مایه می‌گذاشت و توانمند بود.
وی ادامه داد: در زندگی هم مادر بسیار فداکاری بود و همیشه دغدغه فرزندش را داشت و همه تلاشش، تامین زندگی او بود که کار راحتی هم نبود.
این کارگردان با اشاره به تیتر روز جمعه ایسنا گفت: از قول ثریا حکمت گفته شده بود که «به دنبال فروش قبرش در قطعه هنرمندان» بوده است که این جمله بسیار دردناک و یک تراژدی است. باید حداقل به دوران بازنشستگی که می‌رسیم از پس زندگی برآیم و این مشکل همه بچه‌ها و اعضای صنوف دیگر هم هست که بسیاری از آنها در سکوت خبری می‌میرند.
در پایان از سوی کامران ملکی مراسم ترحیم ثریا حکمت روز سه‌شنبه 24 فروردین ماه از ساعت 14 تا 15 و30 در مسجد نور اعلام شد.
مهدی فخیم‌زاده‌، جهانگیر الماسی‌، حبیب ایل بیگی‌، منوچهر مصیبی‌، اصغر هاشمی‌، حبیب اسماعیلی‌، اصغر همت‌، رضا صفایی پور‌، فرامرز روشنایی‌، گیتی معینی‌، اصغر هاشمی‌، جلیل اکبری صحت و سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه حمایت از پیشکسوتان از حاضران در این مراسم که در ساختمان شماره دو خانه سینما برگزار شد،بودند.
ثریا حکمت که صبح 20 فروردین ماه درگذشت، در قطعه هنرمندان در کنار مهری مهرنیا به خاک سپرده می‌شود.
این بازیگر با نام اصلی آذر مهدی قلی‌خانی متولد 1332 در خوی بود که پس از اخذ مدرک منشی‌گری از اوایل دهه 50 فعالیت بازیگری‌اش را آغاز کرد که تا اواخر دهه 80 ادامه داشت.
از جمله فیلم های سینمایی که این هنرمند فقید در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده بود می‌توان به آثاری چون «نقطه ضعف»، «تصویر آخر»، «خواستگاری»، «شب شکن»، «سمندر»، «جدال در تاسوکی»، «بهار در پاییز»، «دو همسفر»، «حالا چه شود؟»، «روز دیدنی»، «نیش»، «تهاجم»، «ماه‌پیشونی»، «آواز قو»، «عروسی مهتاب» و فیلم به‌یادماندنی «ای ایران» ناصر تقوایی اشاره کرد.
«مرد اول»، «آپارتمان»، «فاصله»، «گزارش»، «خانه به خانه» و «خاطره‌ها» هم از جمله سریال‌هایی هستند که حکمت در آنها به ایفای نقش پرداخته است.
این بازیگر بیش از یک دهه بود که فعالیت بازیگری نداشت و در سال‌های اخیر با مشکلات معیشتی زیادی مواجه بود. حکمت که در اوایل سال جدید به دلیل مسمومیت دارویی به بیمارستان منتقل شده بود با بهبود نسبی شرایطش ترخیص شده بود ولی بامداد 16 فروردین‌ماه به دلیل تشنج و لخته شدن خون بار دیگر به بیمارستان منتقل شد و به کما رفت.

مهدی فخیم زاده در مراسم تشییع پیکر ثریا حکمت

مراسم تشییع پیکر ثریا حکمت

هیچ نظری موجود نیست: