۱۳۹۴ اسفند ۱۸, سه‌شنبه

«کلوزآپ» کیارستمی در میان آثار کلاسیک جهان

فیلم «کلوزآپ» عباس کیارستمی در قالب برنامه‌ای برای مرور آثار کلاسیک سینمای جهان در کانکتیکات آمریکا به‌نمایش در می‌آید
به گزارش هنرآنلاین، به نوشته‌ پایگاه خبری خانه‌فرهنگ «ریل آرت ویز» که مقر اصلی آن در شهر هارتفورد ایالت کانکتیکات آمریکاست، امسال قرار است که شماری از آثار منتخب سینمای تاریخ جهان در قالب برنامه‌ای با عنوان «فیلم 101: پشت صحنه‌ها» به‌صورت ثابت در کنار تمامی برنامه‌های جاری این مرکز در سالن‌های نمایش فیلم آن روی پرده بروند. این برنامه که با فیلمی از فرانسوا تروفو آغاز شده، قرار است با اکران نمایش ترومن ادامه یافته و در روز نهم اردیبهشت ماه سال آینده، نوبت آن به فیلم «کلوزآپ» عباس کیارستمی برسد.
آنگونه که در این پایگاه آمده، مبنای اینتخاب این فیلم‌ها و چیدمان آنها در کنار هم براساس: میزان نفوذی سینما در بطن زندگی واقعی و بازنمایی آن از راه همان رسانه بوده است. کارشناسان این مرکز سعی کرده‌اند در انتخاب فیلم‌های خود به روایت دوسویه‌ فیلمسازان از خود پدیده‌ فیلمسازی و آن نگاهی بپردازند که گاه حتی خودشیفتگی در بطن آن موج می‌زند؛ شیفتگی سینما به خودش. اما شکی نیست که با دیدن همین رویه می‌توان نگاهی مشرف‌تر به‌چگونگی کارکرد و عمل فیلم‌ها داشت و درکی عمیق‌تر از این روال به دست داد.
به همین دلیل است که در تمامی فیلم‌های انتخاب شده برای برنامه‌ »فیلم 101: پشت صحنه‌ها» دوربین خود در مقام یک شخصیت فعال و تاثیرگذار وارد صحنه شده و همه‌چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و می‌تواند از همگامی چون رادیو و تلویزیون خود را با قوت و قدرت تمام ممتاز کند.

هیچ نظری موجود نیست: