۱۳۹۴ آذر ۲۷, جمعه

غم غربتی که با صدای او تسلی می یابد

یلدای سال گذشته مرتضی احمدی ما رو تنها گذاشت و رفت، اما شب یلدای امسال دوباره برمی گرده. بهش قول داده بودم. آدم سبک می شه وقتی به قولش عمل می کنه.
به گزارش ایسنا، شب یلدای سال گذشته بود که «پدربزرگ طهرون» ما را تنها گذاشت و رفت. وقتی اسم مرتضی احمدی می آید، خیلی ها یاد بازیگری یا گویندگی اش می افتند اما در هر صورت نمی توان توانایی ضربی خوانی او را نادیده گرفت.
او که صبح 30 آذرماه با پاییز هم سفر شد، یک خدمت مهم به موسیقی ایران کرده است. تهرانی ها قطعاتی از موسیقی را برای خود داشتند که دیگر روبه فراموشی بودند. مرتضی احمدی این قطعات را ثبت و ضبط و در قالب آلبوم «صدای طهرون» منتشر کرد.

مرتضی احمدی

اولین مجموعه ی این ضربی خوانی ها با عنوان «صدای طهرون (توپخونه)» و دومین مجموعه با عنوان «صدای طهرون (شمس العماره)» منتشر شد. ضربی خوانی هایی که قرار بود، همزمان با سالروز تولد او منتشر شوند، امسال در سال مرگ او به بازار می آیند.
این ضربی خوانی ها حاصل یک تلاش 60 ساله اند که در 106 قطعه جمع آوری شده  است. ضبط این مجموعه از سال 1388 شروع شد و امسال مجموعه ی سوم «صدای طهرون» همزمان با شب یلدا به خانه ها می آید. هر چند ناشر اثر می گوید، باید منتظر «صدای طهرون» 4 و 5 هم باشیم.
مدیر مرکز موسیقی «بتهوون» درباره ی انتشار این آثار گفته است: «از انتشار سومین "صدای طهرون" خیلی خیلی خوشحالم. کاش خودش بود و می دید. هرچند الان هم کنارم هست و حتما هم خوشحال است. لذت دیدن خنده هایش را از دست دادم. برای انتشار این ضربی خوانی ها قول داده بودم و آدم وقتی به قولش عمل می کند، سبک می شود. امیدوارم مردم هم از انتشار این اثر در شب یلدا لذت ببرند. او یلدای سال گذشته ما رو تنها گذاشت و رفت اما شب یلدای امسال دوباره برمی گردد.»
علیرضا میرعلی نقی (پژوهشگر موسیقی) درباره ی ضربی خوانی های زنده یاد مرتضی احمدی گفته است: استاد مرتضی احمدی، صدایش، وجود گرانقدرش، تألیفاتش و صداهای ضبط شدهاش برای من گنجی است، باقی مانده از تهرانی که یک زمانی بود و وجود داشت. معماری اصیل و موسیقی اصیل و روابط اصیل و مردم اصیل خود را داشت. من غم غربت فعلی خود در تهران امروز را با صدای جناب آقای احمدی تسلی میدهم. لحظه لحظه بقای شریفش را برای خود و دوستانم مغتنم میدانم.
سعید پورصمیمی (هنرمند پیشکسوت) هم گفته است: آقا مرتضی احمدی بیش از 70 سال در عرصه ی هنر با سربلندی زندگی کرده است. من افتخار داشتم که با او کار کنم و او برای من فقط یک همکار نبود، پدر بود و استاد بود و مراقب بچههایش بود که کارمان بهتر بشود و حالا هم که بازنشسته شده دست به قلم برده است. این نوشتهها یادگاری است که باید منتقل میشد به نسلهای بعد و همت این کار را کسی جز مرتضی احمدی نداشت.
«صدای طهرون 3» 30 آذرماه به بازار موسیقی می آید.

هیچ نظری موجود نیست: