۱۳۹۴ شهریور ۳۰, دوشنبه

شهرام میرجلالی: نریمان تعریف عود ایرانی را تمام کرد

میرجلالی، نوازنده برجسته تار در مراسم رونمایی آلبوم «ردیف موسیقی ایرانی برای عود» گفت: هنگامی که عود نریمان را گوش می کنی، صدای تار نمی شنوی، صدای عود می شنوی.
کسی که در کار هنر بزرگ و نامدارمی شود  قطعا انسان بزرگی است.
به گزارش فارس، شهرام میرجلالی، نوازنده برجسته تار کشورمان، در مراسم رونمایی آلبوم موسیقی «ردیف موسیقی ایرانی برای عود» در چهارمین شب آواز ایرانی گفت: هنگامی که عود مرحوم نریمان را گوش می کنی، شما صدای تار را نمی شنوی، صدای عود را می شنوی. کسی که در کار هنر بزرگ و نامدار می شود  قطعا انسان بزرگی است.
میرجلالی در این نشست ماهانه گفت: هنرمندی که در آن دوره و با آن شرایط درگیری ها بتواند در این سطح یک ساز را از مرگ حتمی نجات بدهد شوخی نیست. البته تمام این ها درست مثل دو تقاطع است که باید با هم برخورد کند شاید اگر در این دوره می خواست آن اتفاق بیفتد بسیار سخت تر بود. این نوازنده تار افزود: در آن دوره یک شرایطی مهیا بود که همه اساتید بسیار عالی و درجه یک بودند. در واقع هیچ کدام را نمی توانستی بگویی از دیگری برتری دارد و تنها تفاوتشان سازهایی بود که اجرا می کردند. میرجلالی تاکید کرد: همه اساتید آن دوره از نظر ذهنیت و توانایی در یک سطح بودند. میرجلالی افزود: همه اساتید و هنرمندان هوشمند و با استعداد بودند و طبیعی است که در یک جامعه وقتی استعداد درست پرورش پیدا کند و امکاناتی در اختیارش قرار گیرد هنرمندان رشد می یابند.
این هنرمند گفت: مرحوم نریمان در این جامعه ساز زد و تعریف عود ایرانی را تمام کرد. هنگامی که عود گوش می کنی شما صدای تار نمی شنوی و صدای عود می شنوی. میرجلالی سخنان خود را ادامه داد و افزود: کسی که در کار هنر بزرگ و نامدار می شود، قطعا انسان بزرگی است و بی دلیل بزرگ نخواهد شد.
این نوازنده خاطر نشان کرد: هنرمندانی هم چون مرحوم نریمان انسان های متفاوتی بودند که همیشه با روی باز پذیرای شاگردان بودند و هیچ گاه به هنرجو تحکم نمی کردند و همواره با احترام برخورد می کردند. میرجلالی در این محفل گفت: روح پاک این عزیز در سازش دمیده شد. برای همسر آن مرحوم آرزوی سلامت دارم که در کنار یک هنرمند وارسته زندگی کردند. وی در ادامه تاکید کرد: اگر می خواهید مرحوم نریمان را بشناسید همچون شعر حافظ باید به سازش گوش فرا دهید و خودتان را به این دریای بی تلاطم بسپارید. این قایق ها اصلا به بادبان هم نیاز ندارد. موج های نرم این ساز شما را به اعماق وجودتان می برد و حقایق را برایتان بازگو می کند.
وی افزود: کسی مثل مرحوم نریمان بود که ایجاد موج کرد و بدون این که خشونتی در آن ببینی مهربانی و تکنیک همراه با مهر و عطوفت را در آن می بینی. میرجلالی در پایان گفت: ای کاش مردم به قدری با ساز نزدیک بودند که می توانستند کلام و شعر ساز  را تشخیص بدهند. زیرا متوجه می شدند در ساز هنرمندان چه سوزی بوده و چه درد و حقایقی بوده که به هیچ زبانی نمی توان گفت و فقط همان زمان را می خواست که زبان عود نریمان بود.

هیچ نظری موجود نیست: