۱۳۹۴ تیر ۱, دوشنبه

نخستین اثر تصویری احمد شاملو منتشر می‌شود

موسيقي ما - نخستین اثر تصویری از شعرخوانی احمد شاملو در نیمه نخست تیرماه توسط موسسه فرهنگی، هنری «آواخورشید» (موسسه نشر وابسته به مرکز موسیقی بتهوون) منتشر و توزیع می‌شود.
در این اثر تصویری مستند، اشعاری از مجموعه‌های «در آستانه»، «مدایح بی­‌صله»، «ابراهیم در آتش»، «حدیث بی­‌قراریِ ماهان»، «ترانه‌­های کوچک غربت» و... از اشعار احمد شاملو توسط شاعر خوانده شده است.

در همين خصوص «بابك چمن‌آرا» -مدير انتشارات آواخورشید- به سایت موسيقي ما مي‌گويد: «اين مجموعه‌ي تصويري، سال گذشته در اختيار ما قرار گرفت؛ يعني زماني كه هنوز آلبوم «غريبانه» را منتشر نکرده بودیم. از همان زمان اين اثر را در اختيار وزارت دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار داديم و طبيعي بود كه آنها ابتدا درباره‌ي مجوز شعرها بحث كنند. ابهاماتي نيز در اين خصوص وجود داشت؛ اما با توجه به اين مسأله كه ما اعلام كرديم، پيش از اين، اشعاري كه در این اثر وجود دارد، به صورت آلبومِ صوتي و همچنين كتاب منتشر شده‌اند، مجوز اشعار داده شد و خوشبختانه حتي ثانيه‌اي از كار اصلي نيز حذف نشد

چمن‌آرا می‌گوید این اثر بدون هیچ حذف و اصلاحی در هفته‌ي دوم خرداد موفق به اخذ مجوز نشر از دفتر موسیقی وزارت ارشاد شده و هم‌اكنون «بتهوون» تصميم دارد با حداقل فاصله از روز اجرا در چهارم تیرماه 1373 در نیمه نخست تیرماه 1394 آن را توزیع کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. «شعرخوانی در استکهلم» نخستین اثر تصویری از شعرخوانی احمد شاملو است که در چهارم تیرماه 1373 در استودیویی در شهر استکهلمِ سوئد اجرا و تصویربرداری شده و امسال پس از 21 سال منتشر خواهد شد. این فیلم از آرشیو خانه بامداد در اختیار موسسه آواخورشید قرارگرفته است.

«چمن‌آرا» در اين باره مي‌گويد: «ما روي اين كار هيچ اصلاحي انجام نداديم؛ جز اصلاحات جزئي در نور. آن هم به اين دليل كه اثر 20 سال قبل و توسط دوربين‌هاي دستي تصويربرداري شده و با سيستم پخشِ تصوير فعلي هماهنگ نيست. به همين خاطر، خودم اين اثر را كاملاً مستند مي‌دانم. اثري كه جزئياتِ اجرا چون صداي سرفه، ‌ورق زدن و حتي اشتباهات لپيِ شاعر هم اصلاح نشده و در آن آمده است. فكر مي‌كرديم بسياري از نسل‌هاي جديد، فرصت آن را نداشته‌اند تا به صورتِ مستقيم شاعر را ببينند و حال، اين فرصتي براي آنها است كه تصويرِ شاعر را زمانِ‌ خوانشِ شعر مشاهده كنند

احمد شاملو

روي اين اثر كه «شاملو» در استوديويي مشغول شعرخواني بوده و يك دوربين اين ماجرا را ضبط تصويري كرده، هيچ موسيقي‌اي قرار نگرفته است. «غریبانه» نام شب شعری بود که در آذرماه سال گذشته با همکاری آواخورشید و موسسه ا.بامداد به‌صورت صوتی منتشر شد و حال اين اثر نيز از همان موسسه در اختيارِ بتهوون قرار گرفته است.
«شعرخوانی در استکهلم» نخستین اثر تصویری از شعرخوانی احمد شاملو است که تاکنون موفق به دریافت مجوز انتشار شده و در نیمه نخست تیرماه، توسط موسسه فرهنگی-هنری «آواخورشید» در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

هیچ نظری موجود نیست: