۱۳۹۴ اردیبهشت ۲۲, سه‌شنبه

محمدعلی سپانلو درگذشت

محمدعلی سپانلو در سن هفتاد و پنج سالگی از دنیا رفت.

به گزارش ایسنا، این شاعر، پژوهشگر و مترجم پیشکسوت شامگاه دوشنبه 21 اردیبهشت ماه در بیمارستان درگذشت. سپانلو که چند سالی از سرطان ریه رنج می برد اخیرا در پی ناراحتی ریوی و تنفسی در بخش ICU بیمارستانی در تهران بستری شده  بود.
مهدی اخوت، دوست و همخانه سپانلو، درباره درگذشت این شاعر به ایسنا گفت: ساعت از 11 شب گذشته بود که از بیمارستان زنگ زدند «سپان» دچار ایست قلبی شده است.


محمدعلی سپانلو

اخوت درباره برگزاری مراسم تشییع و خاک سپاری سپانلو و این که وصیتی در این باره داشته است اظهار کرد: درباره محل خاک سپاری با من صحبتی نکرده بود ولی بعضی دوستان می گویند دلش می خواسته در امام زاده طاهر دفن شود که نمی دانم ممکن هست یا نه و باید درباره چگونگی برگزاری مراسم تصمیم بگیریم.
محمدعلی سپانلو متولد 29 آبان ماه سال 1319 در تهران بود. «رگبارها»، «پیاده روها»، «سندباد غایب»، «هجوم»، «نبض وطنم را می گیرم»، «خانم زمان»، «تبعید در وطن»، «ساعت امید»، «خیابان ها، بیابان ها»، «فیروزه  در غبار»، «پاییز در بزرگراه»، «ژالیزیانا»، «کاشف از یادرفته ها» و «قایق سواری در تهران» از مجموعه  شعرهای این شاعرند.
همچنین ترجمه  «آن ها به اسب ها شلیک می کنند» نوشته  هوراس مک کوی، «مقلدها» نوشته  گراهام گرین، «شهربندان» و «عادل ها» نوشته  آلبر کامو، «کودکی یک رییس» نوشته  ژان پل سارتر، «دهلیز و پلکان» شعرهای یانیس ریتسوس و «گیوم آپولینر در آیینه  آثارش» - شعرها و زندگی نامه  گیوم آپولینر - از دیگر آثار منتشرشده  او هستند.
محمدعلی سپانلو که در سال های دور تجربه حضور در فیلم های «آرامش در حضور دیگران» (ناصر تقوایی / 1351)، «ستارخان» (علی حاتمی / 1351) و «شناسایی» (محمدرضا اعلامی / 1366) را داشت در سال 1380 هم در فیلم «رخساره» امیر قویدل به ایفای نقش پرداخت.

هیچ نظری موجود نیست: