۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۶, چهارشنبه

شهرداد روحانی: فرصت کافی برای ارکستر سمفونیک ندارم

شهرداد روحانی مجموعه ای از آثارش را در برج میلاد روی صحنه خواهد برد؛ اما قطعه ی «پیتر و گرگ» برخلاف وعده های قبلی در این کنسرت اجرا نمی شود.

به گزارش ایسنا، این رهبر ارکستر و آهنگساز در سخنانی درباره ی جزییات کنسرت جدیدش که 19 اردیبهشت ماه اجرا می شود، اظهار کرد: پیش از این قرار بود در کنسرت تهران قطعه ی «پیتر و گرگ» اثر سرگئی پروکفیف را اجرا کنیم و از آنجا که این قطعه به یک راوی نیاز دارد، از مهتاب کرامتی خواستم که راوی این قطعه باشد. خانم کرامتی هم با روی گشاده قبول کرد که در این اجرا با من همکاری کند؛ اما مراحل اداری این کنسرت به قدری طول کشید که او مجبور به سفر شد و من هم ترجیح دادم، این قطعه را از رپرتوار کنسرت حذف کنم. از طرفی به خاطر این که من با خانم کرامتی این قطعه را تمرین کرده بودم، از نظر اخلاقی درست نبود که راوی دیگری را برای این اجرا انتخاب کنم.
او در عین حال بیان کرد: به احتمال زیاد، اجرای قطعه ی «پیتر و گرگ» در تهران به یک ماه دیگر موکول می شود. البته این منوط به پیدا کردن سالن مناسب است.
روحانی توضیح داد: این کنسرت در دو قسمت اجرا می شود و من رهبری ارکستر و نواختن پیانو را برعهده دارم. تعدادی از این قطعات برای مردم آشنا هستند و تعدادی از آن ها را هم مردم خیلی نمی شناسند. قطعاتی مانند «رقص بهار»، «عزرا»، «ابدیت» و «سرزمین من» از جمله ی این قطعات هستند. قطعه ی «باغ ایرانی» نیز در این کنسرت نواخته خواهد شد و یکی از قطعات من که برای ویلن، ویلنسل و ارکستر ساخته شده، با حضور دو سولیست اجرا می شود. کنسرت مایستر نیز علی جعفری پویان خواهد بود.
رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران درباره ی ارکستری که او را در این اجرا همراهی می کند نیز گفت: این ارکستر از نوازندگان مختلفی تشکیل شده است که هر کدام با ارکستر هایی مانند صداوسیما و ارکستر سمفونیک همکاری دارند. ارکستر ما، ارکستر کوچکی است و حدود 42 نوازنده در آن ساز می زنند. سازهای زهی، سازهای بادی برنجی مانند فرنچ هورن و سازهای بادی چوبی مانند فلوت، کلارینت، آبوا و... در این اجرا نواخته می شوند. البته ارکستر اصلا ساز ایرانی ندارد.
روحانی که صبح چهارشنبه، 16 اردیبهشت ماه در تالار وحدت سخن می گفت، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا برای رهبری ارکستر سمفونیک از او دعوت شده است؟ گفت: یک هفته ای می شود که من از آمریکا به ایران آمده ام. چند روز پیش ناشرم، آقای اسفندیاری کاغذی را به من داد که در آن نوشته شده بود: «آقای روحانی لطفا زمان خالی خود را از مهرماه 94 تا مهرماه 95 به ما اطلاع دهید» اگر این از نظر شما دعوت است، بله من به ارکستر دعوت شده ام. با این حال ترجیح می دهم در ارکستر حضور نداشته باشم، زیرا فرصت کافی ندارم و ترجیح می دهم در این مدت به کارهای دیگر، آهنگسازی ام و از همه مهم تر به خانواده ام برسم.
او همچنین اضافه کرد: بعضی وقت ها یک کارهایی از روی انجام وظیفه یا اصلا فراتر از انجام وظیفه است.
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این که شرایط نوازندگان از نظر مالی در ارکسترهای خارجی چگونه است و آیا ساز زدن در یک ارکستر، نوازنده را تأمین مالی می کند؟ گفت: ارکسترهای بزرگ، بودجه های زیادی دارند. مثلا بودجه ی ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس 75 میلیون دلار است. شما این عدد را ضرب کنید تا ببینید به تومان چقدر می شود. تازه این فقط بودجه یک ارکستر در شهر لس آنجلس است.
او ادامه داد: این در حالی است که این منطقه 10 ارکستر دیگر هم دارد که طبیعتا بودجه ی این ارکستر بزرگ را ندارند. البته نوازندگان در سطح بالایی کار می کنند. کنسرت مایستر این ارکستر یکی از دوستان خوب من است و می دانم که حقوق عجیب و غریبی می گیرد. آن ها هر هفته کنسرت دارند و هر روز صبح تمرین می کنند. حتی ممکن است، در یک هفته سه کنسرت داشته باشند و تمام وقت در اختیار لس آنجلس فیلارمونیک هستند. او در زمان خالی اش تدریس می کند و مسترکلاس دارد.
این هنرمند در عین حال گفت: این در حالی است که ارکسترهای دیگر، نوازندگان مشترک دارند و ممکن است، یک نوازنده در چند ارکستر ساز بزند. برای این که این ارکسترها بوجه زیادی ندارند و نوازنده می تواند به درآمد بیشتری فکر کند.
روحانی بخش دیگری از صحبت هایش را به توضیح درباره ی انتشار سه لوح فشرده اختصاص داد که به ضبط اجرای زنده ی ارکستر سمفونیک به رهبری او اختصاص دارد.
او در توضیح انتشار این آثار گفت: ارکستر سمفونیک تهران حدود 80 سال قدمت دارد و ما خیلی وقت بود که هیچ نمونه ی صوتی از این ارکستر ندیده بودیم. تا این که چند سال پیش، وقتی من برای کار با ارکستر به ایران آمدم، به انجمن موسیقی پیشنهاد دادم که یکسری از کارها را ضبط کنیم که نتیجه ی آن، انتشار سه لوح فشرده با نام های «شهرزاد»، «پرنده آتشین» و یک لوح شامل قطعات مختلف بود.
روحانی معتقد است: آن زمان آن طور که باید به این کارها پرداخته نشد. در صورتی که آن، کار بزرگی بود. من نمونه ی این آثار را به دوستان موزیسین ام در خارج از کشور دادم. صرفا برای این که آن ها بدانند در ایران موسیقی کلاسیک مخاطب دارد و نوازنده ها و آهنگسازان خوبی در کشور فعالیت می کنند.
وی یادآوری کرد: این چند لوح فشرده مثال خوبی است، برای این که همه بدانند ارکستر ما 80 سال قدمت دارد. خیلی از کشورها هستند که 80 سال پیش ارکستر سمفونیک نداشتند. فکر می کنم، این چند مجموعه همیشه مرجع خوبی خواهند بود و ثبت می شوند. در نظر داشته باشید که ما این ضبط را با امکانات کم تالار وحدت انجام دادیم، اما نتیجه ی مثبتی داشته است.
روحانی که تمایل چندانی نداشت که در این نشست به پرسش های حاشیه ای خبرنگاران درباره ی مسائلی به جز کنسرت پیش رو پاسخ دهد، افزود: من بهترین آرزوها را برای ارکستر سمفونیک و راهی که مسوولان انتخاب کرده اند، دارم. فکر می کنم جامعه ی موسیقی، خبرنگاران و در واقع همه باید کمک کنیم تا این دوستان به هدف شان برسند. به هر حال همه ی ما سرنشین یک کشتی هستیم.
حمید اسفندیاری به عنوان تهیه کننده کنسرت در این نشست حضور داشت.

هیچ نظری موجود نیست: