۱۳۹۴ اردیبهشت ۷, دوشنبه

نکوداشت زنده یاد مرتضی احمدی در جشنواره بین المللی فیلم شهر

پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر در نظر دارد مراسم نکوداشت و تجلیل از زنده یاد مرتضی احمدی برپا نماید.

به گزارش هنرآنلاین، مراسم نکوداشت از شادروان مرتضی احمدی با حضور خانواده این هنرمند فقید سوم خردادماه همزمان با آیین افتتاح این رویداد سینمایی در سالن ایوان شمس برپا می شود. زنده  یاد احمدی در سال ۱۳۰۳ در جنوب تهران به دنیا آمد. وی برای تحصیل ابتدا به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک و بعد از آن به دبیرستان شرف و دبیرستان روشن رفت. در شانزده  سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و به همراه تیم فوتبال دبیرستانش در مسابقات آموزشگاه های تهران رتبه هایی به دست  آورد. بعد ها در تیم فوتبال راه آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه آهن بازیکن و مربی شد. پس از چند تلاش آماتوری در تئا تر در سال ۱۳۲۱ با کمک عده ای از دوستانش «تماشاخانه ماه» را دایر کرد اما پس از چند هفته مجبور به ترک آنجا شد.
در اوایل پاییز ۱۳۲۲ در تئا تر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده خوانی کرد و در نتیجه آن بازیگر تئا تر هم شد. مدتی بعد پدرش از فعالیت او در تئا تر مطلع شد و او را از خانه بیرون کرد. مرتضی احمدی پس از مدتی هم زمان با هنرپیشگی در راه آهن تهران به عنوان تعمیرکار استخدام شد.
مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده ها آواز خواند. احمدی در سال ۱۳۲۳ در رادیو تهران مشغول به کار شد تا برنامه های کمدی اجرا کند. در دوره های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام «بابا جاهل گریان» اجرا کرد و به سبک های مختلف ترانه و آواز خواند. در فروردین ۱۳۵۳ نقش اول سریال پربیننده «هردمبیل»، نوشته پرویز خطیبی را بازی کرد. در نظرخواهی  از مردم در سال ۱۳۵۶ به عنوان محبوب ترین هنرپیشه رادیو انتخاب شد.
وی در ۱۳۲۶ گوینده فیلم های خارجی شد و از اعضای اولیه انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم (تأسیس در ۱۳۴۲) بود. پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ احمدی بازیگری را کنار گذاشت و به مدت هفت سال به اهواز رفت اما پس از بازگشت به تهران از نو کار بازیگری را در سریالی تلویزیونی به نام «تک مضراب» از سر گرفت. از سریال های تلویزیونی دیگری که بازی کرده است می توان از «سلطان صاحبقران»، «هفت شهر عشق» (۱۳۵۶)، «آئینه و زیر بازارچه (۱۳۷۷، رضا ژیان)» نام برد.
در فروردین ۱۳۴۹ نیز احمدی به دعوت علی حاتمی ترانه عنوان بندی فیلم «حسن کچل» را ضربی خوانی کرد (که به نام روحوضی نیز شناخته می شود). در همین سبک در ۱۳۲۸ پنج صفحه موسیقی برای یک شرکت انگلیسی ضبط کرد. مرتضی احمدی بیش از چهارصد ترانه ضربی و صد و پنجاه ترانه فکاهی خوانده است. این ترانه ها از نوشته های نصیری فر، نویسنده کتابی است به نام مردان موسیقی سنتی و نوین ایرانکه بیشتر کارهای موزیکال مرتضی احمدی از آن کتاب گرفته شده است.
از ماندگار ترین آثار احمدی می توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مجموعه «پینوکیو» اشاره کرد که در آن در نقش «روباه مکار» صداپیشگی کرده است. «آرایشگاه زیبا»، «کت و شلوار»، «خواستگاری»، «دانی و من» و... از کارهای تلویزیونی مرتضی احمدی است. وی در انیمیشن «شکرستان» هم صداپیشگی کرده است.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از ۳ تا ۱۲ خردادماه به دبیری سیاوش حقیقی در تهران برگزار می شود.

هیچ نظری موجود نیست: