۱۳۹۳ اسفند ۲, شنبه

این سینماگران فیلم می سازند؟

داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی از معدود کارگردانان پیشکسوت این روزهای سینمای ایران هستند که همچنان در تلاش برای ساخت فیلم جدیدشان هستند.

به گزارش ایسنا، از جمع فیلمسازان پیشکسوت سینمای ایران؛ خسرو سینایی و یدالله صمدی تنها فیلم سازان حاضر این نسل در دوره اخیر جشنواره فیلم فجر بودند که با آثارشان در بخش خارج از مسابقه حضور داشتند.
خسرو سینایی که سال هاست به انتظار ساخت «قطار زمستانی» نشسته است با فیلم «جزیره رنگین» در جشنواره حاضر بود و یداالله صمدی با «پدر آن دیگری» در جشنواره شرکت کرد؛ فیلمی که پس از نمایشش در جشنواره ی فجر، صاحب نظران پرسیدند که چرا این فیلم  در بخش رقابتی جشنواره ی فجر نیست؟!
بهمن فرمان آرا هم پس از 8 سال فیلم «دلم می خواد» را آماده حضور در جشنواره داشت که قبل از آغاز جشنواره عرصه را برای رقابت جوان ها باز گذاشت و اعلام کرد که تمایلی ندارد در رقابت جشنواره ی فیلم فجر حاضر شود.
داریوش مهرجویی که در سال های اخیر از فیلم سازان حاضر در جشنواره ی فجر بوده است و سال گذشته نیز فیلم «اشباح» او به نمایش درآمد در این دوره فیلمی را آماده نداشت و تنها در ایام جشنواره خبر انتشار سه گانه ای از این کارگردان با عنوان «به خاطر یک رسید لعنتی» منتشر شد.
به تازگی هم کتابی با عنوان احتمالی «خاطرات مهاجرت به پاریس» از نوشته های مهرجویی در مجموعه «داستان جهان و جهان داستان» ویرایش شده که به خاطرات مهاجرت این کارگردان به فرانسه می پردازد و مهرجویی در آن بخشی از مشکلات کار حرفه یی خود را نوشته است.
اما مهرجویی اخیرا از پیگیری اش برای پروانه ساخت فیلم «سنتوری» 2 خبر داده است، فیلمی که قرار است در ادامه ماجرای فیلم سنتوری، روایتی باشد از علی سنتوری پس از ترک اعتیاد که نقش آن را هم بهرام رادان بازی می کند.
چندی پیش هم عزت الله انتظامی از احتمال همکاری اش با داریوش مهرجویی به ایسنا خبر داد و گفت: مهرجویی برای کار جدیدش به من پیشنهاد بازیگری داده و گفته اگر تو قبول کنی فیلم را خواهم ساخت.
مسعود کیمیایی که سال گذشته «متروپل» را در جشنواره ی فجر داشت پس از این فیلم، موفق به ساخت اثر جدیدش نشده است و این روزها تلاش می کند تا شرایط ساخت «تنفس» را در اردیبهشت با حضور فریماه فرجامی فراهم کند.
این کارگردان گفته بود: موضوع فیلم یک تسویه حساب است با ماجرای مافیای اعتیاد که متاسفانه امروز به یک مساله سیاسی تبدیل شده است. «تنفس» با محوریت یک خانواده است که چراغش خاموش شده و باید روشن شود.
ناصر تقوایی و بهرام بیضایی هم از غایبان سال های گذشته هستند که غیبت آن ها مورد سوال از رئیس سازمان سینمایی واقع شد که او پاسخ داد: خود این بزرگان بهتر از هر کسی می دانند که هر زمان بخواهند فیلم بسازند ما استقبال خواهیم کرد.
بیش از 13سال از ساخت «کاغذ بی خط» به عنوان آخرین ساخته تقوایی می گذرد و بعد از این فیلم نیز این کارگردان «چای تلخ» را مقابل دوربین برد که بعد از فیلمبرداری بخش هایی، نیمه کاره باقی ماند.
بیضایی هم سال 87 فیلم «وقتی همه خوابیم»را ساخت و پس از آن با خروج از کشور در دانشگاهی در آمریکا مشغول به تدریس شد.
پرویز کیمیایی دیگر کارگردان پیشکسوت سینماست که فیلم «مغول ها»ی او در اذهان عمومی مانده است و سال ها پیش هم فیلم اکران نشده «ایران سرای من است» را کارگردانی کرد. این کارگردان که این روزها در پاریس مشغول نوشتن خاطراتش است درباره عدم فعالیت فیلمسازی اش در این سال ها به ایسنا گفته بود: به هر حال هر فیلمسازی علاقه مند به کار کردن است و من هم علیرغم اینکه پروژه های زیادی برای ساختن دارم اما امکانش فراهم نمی شود و هنوز شرایط برای فیلمسازی مساعد نشده است.

هیچ نظری موجود نیست: