۱۳۹۳ دی ۲۰, شنبه

صدایی که «اسدلله خان» را «پدرسالار» کرد

صدای به یادماندنی اسدلله خان را در مجموعه ی تلویزیونی «پدرسالار» کمتر کسی از یاد برده است، صدایی به یادماندنی از این کاراکتر که در دل هر ایرانی نقش بسته است.

این صدا، صدای هنرمندانه ی دوبلور پیشکسوت ایران احمد رسول زاده بود.
به گزارش ایسنا، تنها صداست که می ماند. شاید این جمله بهترین مصداق درباره هنرمندان عرصه دوبله باشد که به جای دیگران حرف می زنند، نفس می کشند و زندگی می کنند. کسانی که با صدای جادوییشان یک صحنه،یک جمله یا یک شخصیت از جمله اسدالله خان در پدر سالار را در ذهنمان جاودانه کرده اند.


احمد رسول زاده

احمد رسول زاده هنرمندی که با صدای گرم، گیرا و پدرانه اش، بسیار خوب در نقش پدرهای مهربون و یا پدربزرگ ظاهر می شد، امروز 19 دی ماه پس از چند سال تحمل بیماری در سن 84 سالگی از دنیا رفت.
آهنگ صدای گرم، دلنشین و به یاد ماندنی رسول زاده،در نقشهایی به یادماندنی از جمله نقش اسدالله خان در سریال پدرسالار بود که با بازی استاد محمدعلی کشاورز و صدایی به یاد ماندنی از این نقش در دل هر ایرانی نقش بست.
گفته می شود احمد رسول زاده گوینده نسبتا ثابت محمدعلی کشاورز در عمده آثارش بوده است.

سریال پدرسالار که در سال 74 به تهیه کنندگی و کارگردانی اکبر خواجویی ساخته شد، روایت پدر میانسال به نام «اسدالله خان» است، پدری مهربان، خانواده دوست و دلسوز و در عین حال سختگیر و پرصلابت. پدری که بر این باور است که همه پسرانش پس از ازدواج می بایست در خانه بسیار بزرگ او زندگی کنند اما او چنین سیاستی را در مورد دخترانش در پیش نگرفته و به همین جهت دو دختر او «مهری» و «زری» هر کدام دارای زندگی مستقلی هستند.

هیچ نظری موجود نیست: