۱۳۹۲ آذر ۲۹, جمعه

«گل آوا» پرویز مشکاتیان منتشر می شود

آلبوم صوتی «گل آوا» که آثاری از پرویز مشکاتیان برای سنتور است به زودی منتشر می شود.
علیرضا جواهری، نوازنده سنتور در گفت و گو با هنرآنلاین گفت: آلبوم صوتی «گل آوا» که آثاری از استاد پرویز مشکاتیان برای سنتور است به زودی از سوی موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد روانه بازار موسیقی می شود.
این نوازنده سنتور در ادامه بیان کرد: این اثر با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط این هنرمند و بر اساس کتاب گل آوا اجرا شده است. همچنین کتاب گل آوا اولین بار در سال 1377 چاپ و نشر شد که حاوی 19 قطعه از آثار پرویز مشکاتیان تنظیم شده برای ساز سنتور است.
این آثار از ماندگارترین و ارزشمندترین آثار چند دهۀ اخیر موسیقی ایران است که بسیاری از آنها به گوش هر شنوندۀ ایرانی آشناست و اکثر این آثار برای گروه بزرگ سازهای ایرانی ضبط، تنظیم و اجرا شده اند و بسیاری از آنها توسط گروه عارف به صورت زنده هم اجرا شده اند. همچنین تعدادی از آثار این مجموعه نیز توسط هنرمندان برجسته موسیقی ایران استادان محمدرضا درویشی و کامبیز روشن روان برای ارکستر سنفونیک و سازهای تکنواز ایرانی تنظیم و منتشر شده است. با توجه به اینکه بسیاری از این قطعات با تمامی سازهای ایرانی به صورت تکنوازی قابل اجرا است، بسیاری از هنرجویان سازهای ایرانی این قطعات را در مجموعه آثار اجرایی و تمرینی خود قرار می دهند.
همچنین اجرای اصلی برخی از این آثار با ساز سه تار بوده است و در ابتدا برای این ساز تنظیم شده اند و بعدها این قطعات به صورت تخصصی برای ساز سنتور هم تنظیم و نگارش شده اند. مجموعه صوتی گل آوا با نگاهی تخصصی تر برای ساز سنتور ضبط و اجرا شده است و امید است برای هنرجویان این ساز پر طرفدار ایرانی بتواند مفید و آموزنده باشد. همچنین آثار اجرا شده در این مجموعه شامل پیش درآمد شور، ضربی اصول، گرایلی شستی و هشتری، مقدمۀ گنبد مینا، چهارمضراب سنتور و ارکستر، طلوع، چهار مضراب نهفت، چهار مضراب بیات ترک، راز و نیاز، مقدمه جان عشاق، چکاد (مقدمه چهارگاه)، پیش درآمد نغمه، کرشمۀ زابل، پیش درآمد ماهور، ضربی ماهور، مضراب پرانی ماهور، دومضراب اصفهان، چهارمضراب عراق و نهیب است.
علیرضا جواهری در پایان گفت: همچنین به زودی و در ادامه انتشار آموزشی آثار این هنرمند، مجموعه سل آیین هم بر اساس این کتاب، منتشر خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست: