۱۳۹۳ آذر ۲۲, شنبه

پروژه «صد سال موسیقى ایران براى پیانو» در تهران اجرا می شود

پروژه «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» توسط لیلا رمضان پیانیست مقیم سویس با اجرای آثاری از آهنگسازان ایرانی در تالار رودکی اجرا می شود.

به گزارش نای، لیلا رمضان پیانیست درباره این اجرا گفت: در این کنسرت که 4 و 5 دی ماه با همکاری انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی برگزار می شود، 21 اثر از آهنگسازان ایرانی سراسر جهان را که با سبک ها و نسل های مختلف برای ساز پیانو نوشته شده است را اجرا خواهم کرد.
وی ادامه داد: در این پروژه موسیقایی  آثاری چون «شهرزاد» از علیرضا مشایخی، «پارساوا» از احمد پژمان، «گفتگو» از فوزیه مجد، «باگاتل» از هرمز فرهت، «٥ قطعه براى پیانو» از محمد رضا درویشى، «Sérénade Tartar» از امین الله حسین، «مشق» از نادر مشایخی، «فولک انوانسیون» از ایرج صهبایی، «نوکتورن» از بهزاد رنجبران، «Blue Johannes» از رضا والی، «پروانه» از امانوئل ملیک اصلانیان، «Danse d'extase» از لوریس چکنواریان، «رقص پریان» از مصطفی کمال پورتراب، «رقص غمگین» از مهران روحانی، «پروانه» از حمیدرضا دیبازر، «روى جاده نمناک» از کارن کیهانی، «موسیقی – هایکو» از احسان صبوحی و «راوى خیال» از هوشیار خیام، «زخمهاى یک سایه» از علیرضا فرهنگ، «تم و واریاسیون» از آرش عباسى، «نیمروز پروانه» از اشکان خمسه پور را در قالب رسیتال پیانو می نوازم که اکثر این قطعات اولین بار است  در ایران یا در دنیا اجرا می شوند.
این نوازنده پیانو افزود: این دو کنسرت شروع یک رویکرد بزرگترى است. در طول این پروژه، آهنگسازان ایرانى زیادى را شناختم که برخى از آنها را به موقع و برخى دیگر را دیرتر شناختم. ولى بسیار علاقمندم که در قدم هاى بعدى این پروژه، از آهنگسازان بیشترى اثر اجرا کنم و به عنوان یک نوازنده ایرانى، تمام تلاشم را براى معرفى بیشتر آهنگسازان شایسته ایران به دنیاى موسیقى جهان خواهم کرد.
وی بیان داشت: از آنجایی که تا به امروز بسیاری از کشورهای دیگر از این پروژه استقبال کردند تمصمیم دارم بعد از اجرا در تهران، درپیتسبورﺭگ ﺁمریکا، ﮊنو، پاریس و... نیز آن را اجرا کنم.
رمضان در خاتمه خاطر نشان کرد:من قصد دارم منتخبى از این آثار را ضبط و در قالب یک مجموعه منتشر کنم.
لیلا رمضان پیانیست ﺍیرانى، نواﺯندگى پیانو ﺭا ﺩر تهرﺍن ﺩر محضر ﺍساتیدی چون مصطفى کمال پوﺭترﺍﺏ، ﺭافائل میناسکانیان ﻭ ﺩلبر حکیم آوا ﺁغاﺯ کرﺩ. سپس ﺩر سال 2000 به پاریس نقل مکان کرﺩ و پس ﺍز ﺩریافت بورﺭس تحصیلى ﺁلبرﺕ ﺭﻭسل ﺩر ﺍکول نرمال ﺩو موزیکآلفرد کرتو ﺩر کلاس ﮊان میکو ﻭ ﺩوﻯ ارلی  موفق به کسب ﺩیپلم هاى نوﺍﺯندگى پیانو ﻭ موسیقی مجلسى شد. سپس ﺩر کنسروﺍتوﺍر سنت موﺭ ﺩر کلاس ﮊاکلین بوﺭژﺱ مونوﺭى ﺩیپلم موسیقى ﺩر نوﺍﺯندگى پیانو ﺭا با ﺩﺭجه افتخارى کسب کرد. سپس به شهر لوﺯان که هم اکنون ساکن ﺁن ﺍست ﺭفته ﻭ دو کاﺭشناسى ﺍﺭشد در ﺭشته های نوازندگى پیانو ﻭ همنوﺍﺯى (ﺍکومپانیومان) در کلاس کریستیان  فٓوْر ﻭ ماﺭک پانتیون ﺍز کنسرﻭاتوﺍﺭ عالى لوزﺍن ﺭا ﺩﺭیافت نموﺩ.
پروژه «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» ساعت 20:30 روزهای فوق در تالار رودکی برگزار می شود.

هیچ نظری موجود نیست: