۱۳۹۳ آبان ۲۰, سه‌شنبه

آغداشلو بعد از 40 سال نمایشگاه می گذارد

آیدین آغداشلو پس از 40 سال در یک نمایشگاه انفرادی، نقاشی هایش را به نمایش می گذارد.

به گزارش ایسنا، در این نمایشگاه 11 نقاشی و یک مجسمه ارائه می شود که آغداشلو بیشتر آن ها را برای نمایش روی دیوارهای گالری «اثر» در دو سال اخیر خلق کرده و این خود گویای اهمیت مضاعف این نمایشگاه است.
آغداشلو نمونه هایی شاخص از مهم ترین مجموعه نقاشی هایش را در «اثر» ارائه می کند که هم به نوعی مروری بر آثار او است و هم از گفتمان اندیشه پردازی می گوید که او در نیم قرن گذشته بر آن تأکید کرده است.
بیشترین سهم این نمایشگاه به معروف ترین مجموعه آغداشلو یعنی «خاطرات انهدام» اختصاص دارد، به طوری  که از میان ١١ نقاشی، ١٠ اثر از همین مجموعه است، البته روایت های نقاش از این خاطرات، تنوع تصویری و ساحت های معنایی وسیعی دارد و از «زمستان» گرفته تا مینیاتورهای مچاله، چهره های دفرمه، عشاق دست نیافتنی، حتی نقاشی نابی از «مادر» را دربرمی گیرد که جذابیت های نمایشگاه را دوچندان می کند. علاوه بر این، اثر «معما» از مجموعه ی «سال های آتش و برف» نیز روی دیوار خواهد بود.
هشت اثر این نمایشگاه در دو سال اخیر خلق شده اند و برای نخستین بار به نمایش گذاشته می شوند. قدیمی ترین تابلوی حاضر، اثر «عشاق» است که در سال 1359 آفریده شده است. یک تابلوی نوستالژیک دیگر، نقاشی معروف «تک چهره مادر نقاش» است که استاد آن را در سال 1360 با تکنیک گواش و مداد رنگی روی مقوا از مادرش به ثبت رسانده است.
آیدین آغداشلو متولد ١٣١٩ در رشت است. او نقاشی را از پنج سالگی شروع کرده و نخستین تابلویش را در ١٤ سالگی به فروش رساند. آغداشلو سال ٣٨ وارد دانشکده هنرهای زیبای تهران شد، اما یک سال پیش از فارغ التحصیلی آن را رها کرد. آغداشلو از سال ٥٣ به تربیت شاگرد و نیز تدریس تاریخ هنر همت گماشت و در این راه نیز توفیق های بزرگ داشت که تربیت ٥٠٠٠ شاگرد و بیش از ٤٠٠ مقاله تخصصی که در هفت جلد کتاب به چاپ رسیده از جمله ی آن هاست.
نخستین و آخرین نمایش انفرادی او در سال ٥٤ در تهران بر پا شد، اما او دو بار خارج کشور نمایشگاه انفرادی داشت؛ سال ٨٥ در تورنتو کانادا و سال ٩٢ در بنیاد فرجام دبی.
آیدین آغداشلو فقط یک نقاش نیست، او کارشناس هنرهای اسلامی، مرمت کار برجسته آثار قدیمی، مدرس تاریخ هنر و نقاش و گرافیست است و علاوه بر این، سه برنامه تلویزیونی موفق درباره هنر ایران تهیه کرده که در حافظه جمعی جامعه هنری به یادگار مانده است.
نمایشگاه آیدین آغداشلو پس از افتتاحیه در عصر جمعه ٢٣ آبان، تا ٢١ آذر ماه در نگارخانه «اثر» واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبه روی خانه هنرمندان، شماره ١٦ دایر خواهد بود و علاقه مندان می توانند یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ١١ تا ٢٠ و جمعه های غیر افتتاحیه ١٦ تا ٢٠ (گالری شنبه ها تعطیل است) از این آثار دیدن کنند.

هیچ نظری موجود نیست: