۱۳۹۳ شهریور ۱۳, پنجشنبه

تنها کشوری در دنیا هستیم که با موسیقی مبارزه می کنیم

حسین علیزاده، موسیقی دان برجسته ایران، با بیان این که تنها کشوری در دنیا هستیم که باید برای بودن موسیقی مبارزه کنیم، تصریح کرد: بخش زیادی از انرژی و نیروی ما برای بودن موسیقی صرف می شود که این جنگ سال هاست ادامه دارد.

مفهوم واژه ارشاد از نظر من چیزی جز «ممیزی» نیست. هنرمند باید خودش مردم را ارشاد کند و نیازی به اداره ارشاد ندارد. وی در نشست تخصصی اش با هنرمندان لرستانی که در تالار شهید آوینی خرم آباد برگزار شد، اضافه کرد: موسیقی ایران هنری است که از گذشته های دیرین وجود داشته و ما وارث آن هستیم. اگرهربنای تاریخی در کشور حفاظت می شود ما هم مسوول هستیم که ازهنر موسیقی ایرانی حفاظت کنیم برای اینکه قدمت این هنرازخیلی امکان تاریخی نیز بیشتر است.

بزرگان موسیقی نباید دنبال مجوز بدوند
این نوازنده پیشکسوت در ادامه با ابراز نارضایتی از وضعیت مجوز برنامه، تأکید کرد: بزرگانی مثل استاد شکارچی و… که مردم دوست شان دارند باید مجوز برگزاری برنامه داشته باشند نه این که یک کارمند ساده جلوی این کارها را بگیرد. ما در کشورعزیزمان ایران زندگی می کنیم که خوبی و بدی آن متوجه خودمان است. من بعضی اوقات به مسوولان می گویم شما چهار، پنج سال مسولیت دارید ولی هنرمند تا ابد جایگاه دارد و هر وقت از دنیا برود تازه زنده می شود مثل استاد لطفی و مشکاتیان که چندی پیش از دنیا رفتند والان نام شان بیشتر سر زبان هاست.

وظیفه داریم از فرهنگ و هنرمان دفاع کنیم
علیزاده ادامه داد: در هر صورت وظیفه داریم از تاریخ، فرهنگ و هنرمان دفاع کنیم وای کاش به جایی برسیم که فقط برای حفظ غرور و منافع شخصی کار نکنیم. خوشبختانه موسیقی اصیل به پشتیبانی مردم ادامه دارد.

موسیقی امروزه کشور میکس شده است
این نوازنده چیره دست در ادامه راجع به وضعیت کنونی موسیقی کشور اذعان کرد: الان جوان های خوبی در حوزه موسیقی فعالیت می کنند، اما متأسفانه برخی دنبال نوآوری نیستند و به فکر موسیقی خارجی هستند که نمونه بارزاین ادعا خیلی از موسیقی های ما درحال حاضر تبدیل به عربی، ترکی و… شده است. حتی مدیحه سرایی نیز دچاراین معضل شده و کپی می شود. جوانانی که امروز در این عرصه فعالیت می کنند از ما بهتر هستند، ولی متأسفانه یک بی هویتی در نسل جدید ایجاد شده و باید جبران شود.

در هنرستان موسیقی تدریس نشود، بهتر است
وی هم چنین درباره فعالیت چند ماهی که مسوولیت هنرستان موسیقی را عهده دار بود، گفت: آن جا حتی بودجه برای خرید یک مداد هم به ما نمی دادند البته ۸-۷ ماه بیشتر ما را تحمل نکردند ولی در این مدت والدین هنرجویان را جمع کردم و گفتم پول بدهید تا امکانات این جا را تغییر دهیم و دیگر مثل زمان قدیم با گچ چیزی نوشته نشود. از هنرستان حقوق نمی گرفتم و حتی از جیب خودم نیز هزینه می کردم، چون رفته بودم آن جا را درست کنم البته از کسی هم دستور نمی گرفتم. اگر در هنرستان، موسیقی تدریس نشود، بهتر است، چون در بدو ورود هنرجو با کمبود امکانات تخریب می شود، او بعدها چگونه می خواهد هنرش را به نمایش بگذارد؟!

با این سفرها از موسیقی لبریز می شویم
علیزاده با اشاره به تور کنسرتش، تصریح کرد: با این سفرها از لحاظ موسیقی لبریز می شوم، من با این سفرها خودم را غنی می کنم و نمی خواهم تمام شوم. الان می گویم ای کاش این سفرها را زمانی که ۳۰ ساله بودم انجام می دادم. تور کنسرت علیزاده پس ازاجرای خرم آباد در تاریخ های ۱۰ و ۱۱ شهریور، ۱۳ و ۱۴ همین ماه در کرمانشاه و سپس ۲۱ و ۲۲ همین ماه میهمان تالار وحدت تهران خواهد بود و درآخر با اجراهای اصفهان در ۲۴ و ۲۵ شهریور و شیراز ۲۷ و ۲۸ همین ماه به پایان می رسد.

هیچ نظری موجود نیست: